Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Dobrze wyposażony kultywator bezorkowy marki Gamatechnik. Ile kosztuje?

Dodano: 10.02.2024
Kultywator Gamatechnik fot. Tomasz Kuchta
Egzemplarz wystawiony przez firmę na targach Polagra Premiery 2024 charakteryzował się bogatym wyposażeniem fot. Tomasz Kuchta

Podczas niedawno zakończonych targów Polagra Premiery 2024 w Poznaniu natknęliśmy się na ciekawie wyposażoną maszynę do uprawy bezorkowej marki Gamatechnik. Czym wyróżnia się ona na tle konkurencji?

Interesującym rozwiązaniem okazał się podwójny rząd talerzy wyrównujących pracujący za sekcją kultywatora. Jakie są atuty takiej konstrukcji? Ile kosztuje ta opcja? Czy rolnicy chętnie na nią stawiają?

Pierwszy w Polsce McCormick X6.616 sprzedany

Kilka miesięcy temu McCormick zapowiedział nowy model ciągnika o oznaczeniu X6.616. My zaś mieliśmy okazję odwiedzić rolnika, który zakupił pierwszy w kraju egzemplarz tego traktora. Co zadecydowało o jego wyborze? Ile należało za niego zapłacić?
Czytaj dalej

Nacisk położony na wyrównanie stanowiska

W przypadku kultywatorów do uprawy bezorkowej sekcją obowiązkową jest ta odpowiedzialna za wyrównanie rowków powstałych w wyniku pracy zębów roboczych. Sposobów na skuteczne poradzenie sobie z tym jest całkiem sporo.

– Podstawowym i standardowym wyposażeniem w przypadku kultywatorów 3-belkowych jest u nas jeden rząd talerzy wyrównujących, gdzie dla każdego zęba tylnego rzędu zamontowane są dwa talerze zagarniające. Jest to rozwiązanie dobre, jednak nie najlepsze – wyjaśnia Grzegorz Gruszczyński, właściciel firmy Gamatechnik.

5 tys. zł netto – 

tyle w firmie Gamatechnik należy dopłacić, aby w 3-metrowym kultywatorze do uprawy bezorkowej móc zastąpić jeden rząd talerzy wyrównujących dwoma.

Dlaczego zatem warto dopłacić do tej opcji?

– Lepiej jest zastosować dwa rzędy talerzy, wówczas talerze są gęściej umieszczone na ramie niż w wersji standardowej. W tym wypadku nie rozpatruje się zagarnięcia pojedynczych rowków wyrytych przez elementy robocze, tylko wyrównanie całej szerokości roboczej, a więc tak samo, jak to ma miejsce w przypadku brony talerzowej, gdzie cała masa jest przegarniana najpierw przez przedni rząd talerzy w lewo, a następnie przez tylny rząd w prawo. W efekcie stanowisko jest zdecydowanie lepiej wyrównane, a dodatkowo ewentualne bryły są już na tym etapie intensywniej pocięte i rozdrobnione – tłumaczy Gruszczyński.

Kultywator Gamatechnik 2 fot. Tomasz Kuchta
Zastosowania dwóch rzędów talerzy wyrównujących ma m.in. poprawić wyrównanie stanowiska na całej szerokości roboczej fot. Tomasz Kuchta

Z relacji naszego rozmówcy wynika, że rolnicy coraz częściej stawiają na maszyny wyposażone w dwa rzędy talerzy zagarniających. Zdaniem właściciela firmy Gamatechnik, opcja ta jest wybierana obecnie wybierana jest w co drugim kultywatorze 3-belkowym. Warto na koniec dodać, że w przypadku maszyny o szerokości roboczej 3 m, dopłata do tej opcji wynosi ok. 5 tys. zł netto.

Ile kosztuje kultywator bezorkowy Gamatechnik?

Prezentowany na wystawie egzemplarz skompletowany był w niemal najbogatszej wersji, a jego cena wynosiła 45 tys. zł netto. Jakie dodatkowe wyposażenie otrzymujemy w tej cenie?

– W tej konkretnej specyfikacji rolnik otrzymuje m.in. zabezpieczenie elementów roboczych typu non-stop, dwa rzędy talerzy zagarniających, wał ceownikowy, oświetlenie robocze, centralną hydrauliczną regulację głębokości roboczej zębów a także hydrauliczną regulację głębokości pracy sekcji talerzowej względem wału – wylicza Grzegorz Gruszczyński, właściciel firmy Gamatechnik.

Kultywator Gamatechnik 4 fot. Tomasz Kuchta
Prezentowana maszyna została wyposażona w zabezpieczenie elementów roboczych typu non-stop fot. Tomasz Kuchta

Tak skompletowana maszyna waży ok. 2,5 t, a jej zapotrzebowanie na moc ciągnika wynosi zdaniem producenta od 150 do 200 KM. Przy wykorzystaniu tego kultywatora jesteśmy w stanie przeprowadzić uprawę na głębokości maksymalnej sięgającej 30 cm.

Na koniec już zupełnie subiektywnie, maszyna zrobiła na nas naprawdę dobre wrażenie. Zarówno jeśli chodzi o jej wykonanie, jaki i zastosowane rozwiązania. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję do jej przetestowania i zweryfikowania zapewnień producenta względem jej wszechstronności. Szczególnie jeśli chodzi o pracę podwójnych rzędów talerzy zagarniających.

Kultywator Gamatechnik 5 fot. Tomasz Kuchta
Maszyna wyposażona jest w centralną hydrauliczną regulację głębokości pracy zębów roboczych, jak również w hydrauliczną regulację głębokości pracy sekcji talerzowej względem wału fot. Tomasz Kuchta
Kultywator Gamatechnik 3 fot. Tomasz Kuchta
Podwójny rząd talerzy wyrównujących działa podobnie jak brona talerzowa fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT