Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Fendt z „powerbankiem”

Dodano: 12.04.2023
Z fabryki w Marktoberdorfie wyjechał jako Fendt 718 Vario. Po przeróbkach jest traktorem Vario Electric, czyli o napędzie elektrycznym © Agromec
Z fabryki w Marktoberdorfie wyjechał jako Fendt 718 Vario. Po przeróbkach jest traktorem Vario Electric, czyli o napędzie elektrycznym © Agromec

Holenderski dealer Fendta – firma Agromec, zrealizowała mega projekt przerabiając spalinowy traktor 718 Vario o mocy 181 KM na pojazd, który jest w 100% zasilany prądem. Zainteresowanie powstałym ciągnikiem elektrycznym wśród rolników oraz firm usługowych i komunalnych jest olbrzymie. Nic zatem dziwnego, że pomysłodawca projektu planuje rocznie przerabiać w taki sposób kilkanaście ciągników sprowadzanych z fabryki w niemieckim Marktoberdorfie.

Po rozładowaniu baterii, wystarczy odłączyć obudowę, zamocować nową, podłączyć wtyczkę i można pracować dalej © Agromec
Po rozładowaniu baterii, wystarczy odłączyć obudowę, zamocować nową, podłączyć wtyczkę i można pracować dalej © Agromec

Agromec podaje, że już w 2019 roku o tego typu ciągnik zaczęli pytać rolnicy. Skąd takie zainteresowanie? Z jednej strony wynika z projektów rządowych wspierających finansowo bezemisyjne pojazdy. Z drugiej, mieszkańcy tego kraju są przekonani do elektrycznych napędów, o czym świadczy imponująca liczba ponad 90 tysięcy stacji do ładowania „elektryków”. To najlepszy wynik w Europie.

– Są ciche i nie emitują żadnych toksycznych związków. Takie cechy pojazdów elektrycznych doceniają sami rolnicy oraz firmy usługowe i komunalne. Warunkiem, który musieliśmy spełnić tworząc traktor na prąd było to, aby nie był cięższy od wersji spalinowej, był w stanie generować podobną moc i mógł pracować jak najdłużej – mówi Mart van der Valk, specjalista techniczny w firmie Agromec.

W przekładni eAutoPowr elektryka wyparła hydraulikę

Przekładnia elektromechaniczna John Deere to nie tylko nowa wersja bezstopniowej skrzyni biegów, ale przede wszystkim innowacyjna koncepcja przekazania napędu z wykorzystaniem silników elektrycznych. Dalsze losy tego projektu zależą oczywiście od zainteresowania rolników, którzy mogą już zamawiać ciągniki z eAutoPowr.
Czytaj dalej

Fendt 700 Vario Electric

Nowy ciągnik elektryczny został nazwany 700 Vario Electric. – Pierwszy elektryczny Fendt dołączył do floty firmy Van Wijlen, specjalizującej się w pielęgnacji użytków zielonych, w tym boisk piłkarskich. Mamy zamówienia na kilka kolejnych traktorów. Liczymy, że nawet 10 procent sprzedawanych przez nas ciągników Fendt będzie wyposażonych w napęd elektryczny. Rosnąca popularność tego rozwiązania to pokłosie wprowadzania coraz większych ograniczeń, a nawet zakazów w użytkowaniu pojazdów spalinowych. Ma to miejsce nie tylko w Holandii, ale również w krajach skandynawskich – wyjaśnia Mart van der Valk.

Firma Agromec nie wyklucza w przyszłości przerabiania traktorów Fendt na zasilanie energią wodorową.

Fendt 313 z akumulatorami od Tesli

Traktor 700 Vario Electric nie jest jedynym elektrycznym Fendtem pracującym w Holandii. Podobny projekt zrealizowała firma Holland-Utrecht. W tym przypadku bazę do „elektryka” stanowił spalinowy Fendt 313 Vario. Wymontowano z niego silnik wraz z osprzętem do oczyszczania spalin, chłodnice oraz zbiornik paliwa. Wolne miejsca zajęły dostarczone przez firmę New Electric Automotive 4 akumulatory pochodzące od Tesli oraz dwa silniki elektryczne Siemensa. Z takim źródłem zasilania ciągnik jest w stanie pracować bez konieczności ładowania nawet przez 8 godzin. Uwaga – pod warunkiem, że jego obciążenie nie przekracza 50%. Ładowanie baterii do pełna zajmuje około 15 godz.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000