Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Flagowe kombajny New Holland CR10 i CR11 oferują jeszcze większą wydajność

Dodano: 11.06.2024
New Holland CR10 fot. mat. prasowe
Kombajny New Holland CR10 i CR11 to propozycja okrętów żniwnych dla rolników gospodarujących na bardzo dużych areałach fot. mat. prasowe

Do największego, flagowego kombajnu New Holland CR11, zaprezentowanego na targach Agritechnica 2023, dołączył model towarzyszący – New Holland CR10. Obie maszyny robią ogromne wrażenie pod względem danych technicznych.

Kombajny New Holland CR10 i CR11 zostały zbudowane w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych New Holland w Zedelgem, w Belgii. Są one wyposażone w nową, innowacyjną technologię, zaprojektowaną aby pomóc największym gospodarstwom rolniczym zmaksymalizować wydajność, zminimalizować straty i obniżyć całkowite koszty zbiorów.

New Holland CR10 i CR11 – jakie są różnice?

Obydwa modele różnią się przede wszystkim mocą silnika i pojemnością zbiornika na ziarno. Wszystko po to, by rolnicy prowadzący gospodarstwa wielkoobszarowe mogli znaleźć maszynę skrojoną na ich potrzeby.

Valtra T175e – rozpoczynamy test długodystansowy

Do naszej redakcji na test trafił ciągnik Valtra T175e. Nie będzie to jednak standardowe zebranie doświadczeń w czasie kilku godzin pracy, bowiem Valtra zostanie z nami na dłużej. Co trzeba wiedzieć o tym ciągniku? Jak będzie przebiegał sam test?
Czytaj dalej

Model New Holland CR11 posiada zbiornik ziarna o pojemności 20 tys. litrów oraz silnik FPT Cursor 16, o pojemności skokowej 15,9 litra i mocy 775 KM. Z kolei w modelu New Holland CR10 zastosowano silnik FPT Cursor 13, o pojemności skokowej 12,9 litra, rozwijający moc 635 KM, a zbiornik ziarna ma pojemność 16 tys. litrów.

Oprócz dodatkowej mocy i większego zbiornika na ziarno, wśród głównych cech, dzięki którym te kombajny osiągają nowy poziom w zakresie wydajności, czystego ziarna i ograniczenia strat, na uwagę zasługują dłuższe, podwójne rotory oraz nowy system czyszczenia Twin-Clean.

Jeszcze większa wydajność

Nowe flagowe kombajny serii CR zostały zaprojektowane z myślą o zbiorze większej ilości uprawy już od samego przodu maszyny. Listwa tnąca hederów może mieć szerokość od 10,6 do 15 m. Możliwe jest konfigurowanie kombajnów z hederami sztywnymi, z kosą elastyczną, Varifeed oraz taśmowymi. Dostępne są również zespoły żniwne do kukurydzy posiadające od 12 do 16 rzędów. Długość przenośnika rozładunkowego można dobrać do zespołu żniwnego o każdej szerokości.

Sercem kombajnu New Holland CR10 jest jednostka napędowa o pojemności 12,9 l. 

Generuje ona moc maksymalną sięgającą aż 635 KM.

Przenośnik pochyły posiada w standardzie zdalną regulację kąta nachylenia płyty czołowej i układ kopiowania poprzecznego. Stąd masa żniwna jest podawana do sprawdzonego już w praktyce systemu z dynamiczną rolką podającą (DFR), której kierunek obrotów można teraz zmienić w przypadku blokady wraz ze zmianą kierunku pracy rotorów i przenośnika pochyłego.

New Holland CR10 2 fot. mat. prasowe
Pojemność zbiornika na ziarno dla modelu CR10 wynosi 16 tys. litrów fot. mat. prasowe

System DFR przyśpiesza przepływ masy żniwnej i rozdziela ją na dwa równe strumienie, podając ją do znajdujących się dalej dwóch wzdłużnych rotorów systemu omłotu i separacji ziarna. Duży chwytacz kamieni umieszczony z przodu rolki DFR można opróżnić ręcznie lub zdalnie z kabiny, za pomocą opcjonalnego hydraulicznego systemu.

System omłotu i separacji

Marka New Holland wprowadziła dwa wzdłużne rotory w 1975 r. jako pierwsza i stosuje swój nowatorski system omłotu i separacji ziarna Twin Rotor już od niemal 50 lat. Na przestrzeni czasu system podlegał ewolucji, by sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie wydajności, ochrony i redukcji strat ziarna oraz jakości słomy.

Nowe kombajny CR10 i CR11 posiadają dwa 600-milimetrowe rotory o większej średnicy i długości, które zapewniają więcej przestrzeni dla omłacanej i separowanej masy żniwnej. Każdy rotor posiada 40 standardowych cepów młócących, osiem cepów młócących HX i 12 wyprofilowanych cepów młócących z palcami. Elementy HX cechuje wysokość cepów palcowych i profil zespołów standardowych o większym kącie pochylenia, co pozwala przyśpieszyć przepływ masy żniwnej pomiędzy sekcjami omłotu i separacji, w strefie przejściowej klatki rotora o układzie stopniowym.

Zupełnie nowy kosz sitowy TwinClean

Na pokładzie kombajnów New Holland CR10 i CR11 znalazł się nowy kosz sitowy TwinClean, posiadający wiele cech, które pozwalają zwiększyć przepustowość i zmniejszyć straty ziarna.

New Holland CR10 3 fot. mat. prasowe
Kombajny New Holland CR10 oraz CR11 to propozycja dla gospodarstw pracujących na największych areałach fot. mat. prasowe

Składa się z dwóch umieszczonych jeden za drugim systemów sit, z których każdy posiada swoje górne i dolne sito oraz poprzeczny przenośnik ślimakowy czystego ziarna. Układ TwinClean wyposażony jest w duży podsiewacz o zwiększonym spadku na pierwsze górne sito. Przepływ powietrza zapewnia wentylator kosza sitowego o dużej mocy.

Dwa automatyczne układy odpowiedzialne za poprzeczne rozłożenie materiału – jeden na podsiewaczu i jeden na górnych sitach – zapewniają równomierne obciążenie kosza sitowego w każdych warunkach. Dwa zestawy czujników ciśnienia – jeden na pierwszym i jeden na drugim górnym sicie – ciągle mierzą obciążenie kosza sitowego, aby wykryć nierównomierne rozprowadzenie masy żniwnej pomiędzy lewą a prawą stroną.

Mechanizmy wstrząsające wywołują dodatkowy ruch poprzeczny podsiewacza i sit, rozprowadzając równomiernie masę żniwną na całej szerokości kosza sitowego. Dzięki temu możliwa jest kompensacja nierównomiernego podawania materiału na kosz sitowy podczas pracy na stokach o nachyleniu do 28 proc. Łączna powierzchni sit wynosi zaś 8,76 m².

Precyzja dopasowana do wydajności

Nowe kombajny New Holland CR10 i CR11 są wyposażone w pakiety technologii rolnictwa precyzyjnego stworzone pod kątem potrzeb największych gospodarstw. Pakiet Core PLM Intelligence spełnia najczęstsze wymogi i obejmuje system IntelliSense, który automatycznie reguluje ustawienia w oparciu o wybraną przez operatora strategię prowadzenia żniw – ograniczenie strat, najwyższa jakość ziarna, najwyższa wydajność lub stała przepustowość. Drugą opcją jest pakiet Advanced PLM Intelligence, przeznaczony dla klientów o najwyższych wymaganiach.

Dostępne jako wyposażenie fabryczne, pakiety sygnałów korekcyjnych do układu automatycznego prowadzenie IntelliSteer i innych funkcji, takich jak tworzenie map plonów i wilgotności, są oferowane na dwóch poziomach dokładności i w trzech wersjach.

Oferowane na życzenie oprogramowanie IntelliField umożliwia właścicielom i operatorom dostęp do danych pola i udostępnianie granic, ścieżek prowadzenia oraz danych dotyczących pokrycia pomiędzy wieloma maszynami pracującymi na tym samym polu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000