Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kombajn Deutz-Fahr C6305 TS. Zalety i wady

Dodano: 15.01.2024
Kombajn Deutz-Fahr C6305 TS 5 fot. Traktor24.pl
Jak kombajn Deutz-Fahr C6305 TS wypadł w naszym teście? fot. Traktor24.pl

Tej jesieni mieliśmy okazję przetestować najnowszy kombajn marki Deutz-Fahr C6305 TS. Jakie opinie zostawiła po sobie ta maszyna po zebraniu kilku hektarów kukurydzy?

Kilka godzin pracy kombajnem Deutz-Fahr C6305 TS pozwoliło nam wyrobić sobie zdanie o tej maszynie żniwnej. Co się nam w niej podobało, a co nie? Zobaczcie sami.

Z Precision Planting siew staje się ultraprecyzyjny. Można doposażyć siewniki używane

Większość siewników punktowych wyprodukowanych nawet kilkanaście lat temu można doposażyć w rozwiązania pozwalające przenieść jakość siewu na poziom ultraprecyzyjny. Zajmuje się tym firma Precision Planting, która na przykład daje gwarancję równomiernych wschodów kukurydzy.

Czytaj dalej

Wydajność na dobrym poziomie

Na pokładzie 5-klawiszowego kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS znajduje się dobrze znany układ omłotowy z bębnem o średnicy 600 mm i o szerokości 1270 mm. Oznaczenie „TS” w nazwie mówi nam zaś, iż maszyna wyposażona jest w opcjonalny bęben separujący o średnicy 590 mm.

Z zapewnień producenta wynika, że dodatkowy bęben jest w stanie podnieść wydajność całego układu aż o 20 proc.

Prawie 20 t/h 

– tyle mokrej kukurydzy byliśmy w stanie zebrać w czasie testu kombajnem Deutz-Fahr C6305 TS.

Całość napędzana jest 6-cylindrowym silnikiem o pojemności 6,1 l generującym w tym wypadku 250 KM mocy maksymalnej

Przy współpracy z 6-rzędową przystawką Capello Quasar R6 testowy kombajn podczas zbioru kukurydzy plonującej na poziomie 12 t/ha mokrego ziarna był w stanie poruszać się z prędkością 5-6 km/h.

W praktyce skutkowało to wydajnością sięgającą prawie 20 t ziarna kukurydzy w ciągu godziny pracy, co uważamy za dobry wynik, jak na tej klasy maszynę żniwną.

Kombajn Deutz-Fahr C6305 TS 4 fot. Traktor24.pl
Wydajność zbioru sięgająca prawie 20 t/h mokrego ziarna kukurydzy uznajemy za dobry wynik kombajnu fot. Traktor24.pl

Na tle konkurencji dobrze wypada także pojemność zbiornika na ziarno, który w tym wypadku może pomieścić 7 tys. litrów.

Komfort bez zastrzeżeń

Kolejnym atutem kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS jest wysoki komfort pracy operatora. Wynika to z kilku kwestii. Po pierwsze nowa kabina oferuje naprawdę świetną widoczność z perspektywy kombajnisty. Co ważne, wnętrze kabiny jest przy tym na tyle przestronne, że bez problemu zmieszczą się tam dwie rosłe osoby. Wisienką na torcie jest niezłe wyciszenie wnętrza. Dzięki temu możliwa jest rozmowa operatora z pasażerem bez zbytniego podnoszenia głosu.

Kombajn Deutz-Fahr C6305 TS wnętrze fot. Tomasz Kuchta
Komfortowe wnętrze z dotykowym ekranem komputera to kolejna zaleta testowanej maszyny fot. Tomasz Kuchta

Względem poprzedniego modelu C6205 TS jego nowszy brat jest także dużo bardziej komfortowy jeśli chodzi o sterowanie kombajnem. We wnętrzu nie uświadczymy bowiem żadnej dźwigni mechanicznej (oprócz drążka zmiany biegów), a najważniejszymi funkcjami maszyny sterujemy za pomocą wielofunkcyjnego dżojstika.

Krokiem w dobrą stronę było zastosowanie przez producenta zupełnie nowego komputera pokładowego z dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 7 cali.

A co z wadami?

Choć przez kilka godzin pracy kombajn Deutz-Fahr zbierał głównie pozytywne recenzje, to my skrupulatnie odnotowaliśmy dwa mankamenty.

Po pierwsze uważamy, że rura wysypowa mogła by pracować z nieco większą wydajnością. W praktyce opróżnienie pełnego zbiornika kukurydzy, mogącego pomieścić 7 tys. l ziarna trwało 80 sekund. Pod tym względem konkurencja wypada nieco lepiej.

Kombajn Deutz-Fahr C6305 TS fot. 6 Tomasz Kuchta
Drążek zmiany biegów mógłby działać nieco bardziej precyzyjnie fot. Tomasz Kuchta

Jednocześnie zwróciliśmy uwagę, iż drążek zmiany biegów był dość nieprecyzyjny, a każdorazowe przełączenie biegów wymagało użycia sporej siły – być może to kwestia „dotarcia się” podzespołów.

Deutz-Fahr C6305 TS – podsumowanie

Jeśli chodzi o podsumowanie naszych doświadczeń z kombajnem Deutz-Fahr C6305 TS, to należy zaznaczyć iż jest to maszyna, która przy kilkugodzinnej pracy zaskoczyła nas bardzo pozytywnie.

Na dobrą sprawę w kombajnie liczą się 3 kwestie. Po pierwsze wydajność, po drugie komfort pracy, a po trzecie bezawaryjność, ewentualnie stopień skomplikowania jego konstrukcji.

W dwóch pierwszych aspektach testowany przez nas Deutz-Fahr wypada naprawdę dobrze. Ciężko jednak wypowiedzieć się o jego bezawaryjności przy tak niedużym przebiegu.

Na pewno jednak jego dodatkowym atutem jest prosta konstrukcja, przez co w razie wystąpienia jakiejś awarii nie powinniśmy mieć większych problemów z usunięciem ich we własnym zakresie. To z pewnością istotny argument z punktu widzenia średniej wielkości gospodarstw, do których przecież przeznaczony jest kombajn Deutz-Fahr C6305 TS.

Więcej informacji o kombajnie w naszym innym artykule tutaj.

Kombajn Deutz-Fahr C6305 TS fot. 7 Tomasz Kuchta
Seria C6000 stanowi trzon sprzedaży marki Deutz-Fahr w Polsce. Nie ma się co temu dziwić, w końcu to całkiem wydajna i komfortowa maszyna fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje