Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kuhn GA 8131 CL to zgrabiarka karuzelowa z podbieraczem

Dodano: 25.07.2023
Kuhn_zgrabiarka z podbieraczem_GA8131CL_rok modelowy 2023
Najnowsza zgrabiarka Kuhn GA 8131 CL z centralnym odkładaniem wału pokosu, wyróżnia się podbieraczem zamontowanym pośrodku przed karuzelami © Kuhn

Standardowa praca zgrabiarek 2-karuzelowych odkładających pokos do środka polega na jego dorzucaniu na znajdujący się tam materiał. Kuhn poszedł o krok dalej i postanowił go wcześniej wzruszyć za pomocą podbieracza. Właśnie tak doposażona jest zgrabiarka Kuhn GA 8131 CL.

Opatentowany podbieracz zamontowany jest pod dyszlem maszyny przed karuzelami i ma szerokość 1,8 m. Natomiast całkowita szerokość robocza innowacyjnej zgrabiarki Kuhn GA 8131 CL z centralnym odkładaniem wału pokosu wynosi 8 m.

Przetrząsacz Samasz P10-1100T ma 11 metrów szerokości roboczej

Największym przetrząsaczem firmy Samasz jest teraz maszyna o symbolu P10-1100T. Zastosowano w niej innowacyjne mechanizmy regulacji kąta i wysokości pracy oraz pokonywania uwroci. Ponadto najnowszy przetrząsacz z nowoczesnej fabryki w Zabłudowie k. Białegostoku, ma rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża.
Czytaj dalej

Napęd hydrauliczny z ciągnika

Praca podbieracz oparta jest na bębnie o średnicy 460 mm, w którym za podrzucanie materiału odpowiadają 4 rzędy palców. Zespół ten jest napędzany hydraulicznie bezpośrednio z ciągnika. Jego prędkość obrotową można regulować poprzez ilość przepływającego oleju.

460 mm – 

tyle wynosi średnica bębna podbieracza zgrabiarki Kuhn GA 8131 CL.

Dzięki dużemu zakresowi ruchu w pionie od -200 do +474 mm i przesunięciu kątowemu +/-4°, kopiowanie nierówności terenu jest bardzo dobre. W rezultacie cała pasza jest zbierana z podłoża – czytamy w komunikacie prasowym.

1,8 m – 

to szerokość podbieracza zgrabiarki Kuhn GA 8131 CL.

Wysokość roboczą podbieracza zmienia się za pomocą podkładek dystansowych umieszczanych na skrętnych kołach kopiujących. Podrzucany materiał trafia pod osłonę kierującą, która reguluje jego przepływ i przede wszystkim zapobiega wywiewaniu go przez wiatr.

Napowietrzanie tuż przed zbiorem

Ostatecznie dzięki pracy podbieracza (przed i pomiędzy karuzelami) powstaje jednorodny dobrze napowietrzony wał pokosu. Nie dochodzi do sytuacji, w której długo zalegająca na polu zielonka do samego momentu zbioru nie jest wzruszana. Zdarzyć się tak może w przypadku braku zabiegu przetrząsania, gdy po kosiarce pracują tylko tradycyjna zgrabiarka i maszyna kończąca zbiór, czyli prasa, przyczepa samozbierająca lub sieczkarnia samojezdna.

Kuhn_zgrabiarka z podbieraczem_GA8131CL (1)
Regulacja prędkości obrotowej i pozycji osłony kierującej pozwalają dostosować podbieracz do rodzaju zbieranego materiału © Kuhn

Po pracy zgrabiarki Kuhn GA 8131 CL materiał pod wałem nigdy nie jest „przyklejony” do podłoża. Maszyna w pewnym stopniu pełni więc rolę przetrząsacza, który podrzuca paszę przed powstającym wałem pokosu. Jak podkreśla producent, wpływa to na mniejsze zużycie później pracujących maszyn, których podbieracze nie muszą wgryzać się w podłoże, aby dokładnie zebrać plon. Ponadto wpływa to na zmniejszenie jego zanieczyszczenia.

Na bazie klasycznej zgrabiarki Kuhn

– W gamie zgrabiarek z centralnym odkładaniem pokosu, dwukaruzelowa maszyna GA 8131 CL łączy w sobie cechy typowe dla innych modeli tworzących gamę. Zachowano wszystkie rozwiązania techniczne oraz udogodnienia dla użytkownika, które zadecydowały o reputacji istniejących modeli zgrabiarek Kuhn – czytamy w komunikacie prasowym.

Kuhn_zgrabiarka z podbieraczem_GA8131CL (4)
Podbieracz zamontowany pośrodku zgrabiarki podrzuca materiał, który nie zostanie dotknięty przez palce karuzeli zgrabiarki. Tak powstały środkowy rząd pokosu jest lepiej napowietrzony i bardziej jednorodny, a jakość paszy lepsza © Kuhn
Kuhn_zgrabiarka z podbieraczem_GA8131CL (3)
Na uwrociach podbieracz podnosi się i opuszcza w tym samym czasie, co karuzele © Kuhn
Kuhn_zgrabiarka z podbieraczem_GA8131CL
W porównaniu do tradycyjnej zgrabiarki, z powodu zamontowania podbieracza pod dyszlem i przed karuzelami, długość maszyny wzrosła © Kuhn
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy