Czy zagadnienia nad jakimi pochylają się dzisiaj naukowcy zajmujący się rolnictwem cyfrowym są dla branży techniki rolniczej ważne a może wręcz kluczowe? Właśnie na to pytanie odpowiadano wielokrotnie podczas XIX Konferencji Rolnictwa Cyfrowego w Kamieniu Śląskim k. Opola. Jej organizatorami były firmy Agrocom Polska Jerzy Koronczok i Claas Polska. Wsparcia udzieliła firma AgroAs.
Przyjmuje się, że pierwsza rewolucja rolnicza (Rolnictwo 1.0) rozpoczęła się w wieku XVIII. Od tego czasu nastąpił gwałtowny wzrost produkcji żywności. Z czasem zaczęto stosować płodozmian, nawozy mineralne i wdrażać rozwiązania techniczne zapożyczone z rewolucji przemysłowej.
kiedy rozpocznie się kolejna rewolucja w rolnictwie? Być może będzie to już produkcja żywności kosmicznej na przykład na Marsie…
Na kolejny znaczący krok w rozwoju rolnictwa trzeba było czekać bardzo długo, bo do roku 1950. Wtedy rozpoczęła się tzw. zielona rewolucja (Rolnictwo 2.0) polegająca na gwałtowanym postępie w hodowli nowych odmian roślin rolniczych oraz rozwoju technik agrarnych.
Kolejna rewolucja rolnicza (Rolnictwo 3.0) rozpoczęła się pod koniec XX w. Za jej początek przyjmuje rok 1992, kiedy to do praktyki rolniczej zaczęło wchodzić rolnictwo precyzyjne. Zmienne dawkowanie (nawozów, nasion), kontrola sekcji i jazda równoległa były najpierw stosowane w największych przedsiębiorstwach rolnych a z czasem w coraz mniejszych gospodarstwach. W okresie tym powoli następowała również komputeryzacja rolnictwa.
Za początek Rolnictwa 4.0 przyjmuje się rok 2017 i od tego czasu coraz częściej mówimy o rolnictwie cyfrowym. Nikogo już nie dziwią ciągniki autonomiczne, robotyzacja prac w produkcji zwierzęcej i zastosowania sztucznej inteligencji do na przykład zabiegów ochrony roślin. Dane z maszyn pracujący na polu są wysyłane w czasie rzeczywistym (telemetria) na serwery, do których rolnik na stały dostęp poprzez dedykowane aplikacje. Dzięki temu powstaje baza danych, które można dowolnie obrabiać i wyciągać wnioski pozwalające optymalizować pracę na polu.
Podczas XIX Konferencja Rolnictwa Cyfrowego prelekcje wygłosiło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich profesorowie z uczelni rolniczych i instytutów, pracownicy firm zajmujących się obsługą rolnictwa oraz rolnicy praktycy.
w tych dniach odbędzie się jubileuszowa XX Konferencja Rolnictwa Cyfrowego w Kamieniu Śląskim k. Opola.
Omawiano nie tylko rozwiązania rolnictwa precyzyjnego i cyfrowego, czyli reasumując rolnictwa przyszłości. Nas zainteresowała inicjatywa edukacyjna dla uczniów pod nazwą Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym. W 2023 r. odbyła się jego druga edycja. Zgłosiły się do niej 103 szkoły rolnicze a udział wzięło w sumie 1230 uczniów.
Mieli oni możliwość uczestniczyć w kilku wykładach edukacyjnych. Uważne słuchania pozwalało później odpowiadać na pytania konkursowe. Cenne informacje młodzieży przekazywali przedstawiciele z firm: 365FarmNet, Kuhn Maszyny Rolniczy, Horsch, Michelin, Claas, Väderstad, Agrosimex i Agrocom Polska.
Miejsce pierwsze zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, miejsce drugie Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku i miejsce trzecie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej.
– Zauważyliśmy, że młodzież z dużym zainteresowaniem podeszła do przedstawianych tematów i dosłownie chłonęła wiedzę. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że dokształcanie młodzieży szkół średnich jest bardzo potrzebne i pożądane. Dziękuję wszystkim, którzy nam w tej inicjatywie pomagali i pomagać będą. W tym roku startuje trzecia edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym – poinformował Jerzy Koronczok.