Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Mówisz Konferencja Rolnictwa Cyfrowego, myślisz Jerzy Koronczok

Dodano: 28.02.2024
Dr inż. Jerzy Koronczok jest człowiekiem-ikoną polskiego rolnictwa precyzyjnego fot. Renata Struzik
Dr inż. Jerzy Koronczok jest ikoną polskiego rolnictwa precyzyjnego fot. Renata Struzik

Nie ulega wątpliwości, że dr inż. Jerzy Koronczok jest ikoną polskiego rolnictwa precyzyjnego. W czasach, kiedy ten dział techniki rolniczej traktowano w kategoriach bardzo odleglej przyszłości, był jego propagatorem. Wiedzą o tym uczestnicy Konferencji Rolnictwa Cyfrowego, która w lutym 2024 roku odbyła się już po raz 19.

Robot na polu a rolnik na sofie. W tej bajce jest odrobina prawdy

Pojazdy autonomiczne i automatyzacja prac wspierana sztuczną inteligencją wkraczają do rolnictwa coraz szerzej i z tej drogi nie ma już odwrotu. Przepisy prawa za tymi rozwiązaniami niestety nie nadążają, ale pracując na swoim polu nie jest to problemem. Rozmawialiśmy o tym podczas “Pierwszego Polskiego Forum Pojazdów Autonomicznych. Robotyka w rolnictwie”. Odbyło się ono w czasie targów Polagra Premiery – 19 i 20 stycznia 2024 r.
Czytaj dalej

Czy zagadnienia nad jakimi pochylają się dzisiaj naukowcy zajmujący się rolnictwem cyfrowym są dla branży techniki rolniczej ważne a może wręcz kluczowe? Właśnie na to pytanie odpowiadano wielokrotnie podczas XIX Konferencji Rolnictwa Cyfrowego w Kamieniu Śląskim k. Opola. Jej organizatorami były firmy Agrocom Polska Jerzy Koronczok i Claas Polska. Wsparcia udzieliła firma AgroAs.

Rewolucje w rolnictwie

Przyjmuje się, że pierwsza rewolucja rolnicza (Rolnictwo 1.0) rozpoczęła się w wieku XVIII. Od tego czasu nastąpił gwałtowny wzrost produkcji żywności. Z czasem zaczęto stosować płodozmian, nawozy mineralne i wdrażać rozwiązania techniczne zapożyczone z rewolucji przemysłowej.

Rolnictwo 5.0 – 

kiedy rozpocznie się kolejna rewolucja w rolnictwie? Być może będzie to już produkcja żywności kosmicznej na przykład na Marsie…

Na kolejny znaczący krok w rozwoju rolnictwa trzeba było czekać bardzo długo, bo do roku 1950. Wtedy rozpoczęła się tzw. zielona rewolucja (Rolnictwo 2.0) polegająca na gwałtowanym postępie w hodowli nowych odmian roślin rolniczych oraz rozwoju technik agrarnych.

Przyjmuje się, że pierwsza rewolucja rolnicza (Rolnictwo 1.0) rozpoczęła się w wieku XVIII rys. z prezentacji Fenomen inicjatywy edukacyjnej - II edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym, autorzy Bathelt R., Koronczok J.
Przyjmuje się, że pierwsza rewolucja rolnicza (Rolnictwo 1.0) rozpoczęła się w wieku XVIII rys. z prezentacji Fenomen inicjatywy edukacyjnej – II edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym, autorzy Bathelt R., Koronczok J.

Kolejna rewolucja rolnicza (Rolnictwo 3.0) rozpoczęła się pod koniec XX w. Za jej początek przyjmuje rok 1992, kiedy to do praktyki rolniczej zaczęło wchodzić rolnictwo precyzyjne. Zmienne dawkowanie (nawozów, nasion), kontrola sekcji i jazda równoległa były najpierw stosowane w największych przedsiębiorstwach rolnych a z czasem w coraz mniejszych gospodarstwach. W okresie tym powoli następowała również komputeryzacja rolnictwa.

Za początek Rolnictwa 4.0 przyjmuje się rok 2017 i od tego czasu coraz częściej mówimy o rolnictwie cyfrowym. Nikogo już nie dziwią ciągniki autonomiczne, robotyzacja prac w produkcji zwierzęcej i zastosowania sztucznej inteligencji do na przykład zabiegów ochrony roślin. Dane z maszyn pracujący na polu są wysyłane w czasie rzeczywistym (telemetria) na serwery, do których rolnik na stały dostęp poprzez dedykowane aplikacje. Dzięki temu powstaje baza danych, które można dowolnie obrabiać i wyciągać wnioski pozwalające optymalizować pracę na polu.

Rewolucja rolnicza określana jako Rolnictwo 3.0, rozpoczęła się pod koniec XX w. Za jej początek przyjmuje rok 1992, kiedy to do praktyki rolniczej zaczęło wchodzić rolnictwo precyzyjne rys. z prezentacji Fenomen inicjatywy edukacyjnej - II edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym, autorzy Bathelt R., Koronczok J.
Rewolucja rolnicza określana jako Rolnictwo 3.0, rozpoczęła się pod koniec XX w. Za jej początek przyjmuje rok 1992, kiedy to do praktyki rolniczej zaczęło wchodzić rolnictwo precyzyjne rys. z prezentacji Fenomen inicjatywy edukacyjnej – II edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym, autorzy Bathelt R., Koronczok J.

Urodzaj tematów i prelegentów

Podczas XIX Konferencja Rolnictwa Cyfrowego prelekcje wygłosiło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich profesorowie z uczelni rolniczych i instytutów, pracownicy firm zajmujących się obsługą rolnictwa oraz rolnicy praktycy.

13-15.01.2025 – 

w tych dniach odbędzie się jubileuszowa XX Konferencja Rolnictwa Cyfrowego w Kamieniu Śląskim k. Opola.

Omawiano nie tylko rozwiązania rolnictwa precyzyjnego i cyfrowego, czyli reasumując rolnictwa przyszłości. Nas zainteresowała inicjatywa edukacyjna dla uczniów pod nazwą Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym. W 2023 r. odbyła się jego druga edycja. Zgłosiły się do niej 103 szkoły rolnicze a udział wzięło w sumie 1230 uczniów.

Uczestnicy XIX Konferencji Rolnictwa Cyfrowego © TRAKTOR24.pl
Uczestnicy XIX Konferencji Rolnictwa Cyfrowego © TRAKTOR24.pl

Mieli oni możliwość uczestniczyć w kilku wykładach edukacyjnych. Uważne słuchania pozwalało później odpowiadać na pytania konkursowe. Cenne informacje młodzieży przekazywali przedstawiciele z firm: 365FarmNet, Kuhn Maszyny Rolniczy, Horsch, Michelin, Claas, Väderstad, Agrosimex i Agrocom Polska.

Miejsce pierwsze zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, miejsce drugie Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku i miejsce trzecie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej.

– Zauważyliśmy, że młodzież z dużym zainteresowaniem podeszła do przedstawianych tematów i dosłownie chłonęła wiedzę. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że dokształcanie młodzieży szkół średnich jest bardzo potrzebne i pożądane. Dziękuję wszystkim, którzy nam w tej inicjatywie pomagali i pomagać będą. W tym roku startuje trzecia edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym – poinformował Jerzy Koronczok.

XIX Konferencję Rolnictwa Cyfrowego organizowały firmy Agrocom Polska Jerzy Koronczok i Claas Polska. Wsparcia udzieliła firma AgroAs - dealer marki Claas. Zarówno w kombajnach, jak i w ciagnikach tego producenta z powodzeniem stosowane są rozwiązania Rolnictwa 4.0 © TRAKTOR24.pl
XIX Konferencję Rolnictwa Cyfrowego organizowały firmy Agrocom Polska Jerzy Koronczok i Claas Polska. Wsparcia udzieliła firma AgroAs – dealer marki Claas. Zarówno w kombajnach, jak i w ciagnikach tego producenta, z powodzeniem stosowane są rozwiązania Rolnictwa 4.0 © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem