Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Rzepak w technologii strip-till. Jakie ceny za siew usługowy?

Dodano: 22.08.2023
Ile kosztuje usługowy siew rzepaku w technologii strip-till? _Czajkowski ©Traktor24.pl
Ile kosztuje usługowy siew rzepaku w technologii strip-till? ©Traktor24

Technologie bezorkowe w kraju zyskują na popularności, a jednym z prawdziwych hitów w ostatnich latach jest siew i uprawa pasowa. Nie dziwi więc fakt, iż na rynku jest pod tym względem naprawdę sporo usługodawców. Ile przyjdzie nam zapłacić za siew rzepaku w technologii strip-till?

Wśród sprzętu wykorzystywanego przez usługodawców prym wiodą bardzo zaawansowane agregaty takich producentów jak chociażby Horsch, Czajkowski, Mzuri, czy Szewera.

Kombajn Claas Evion 410 – pierwszy test w Polsce

Zaledwie kilka tygodni temu odbyła się oficjalna premiera zupełnie nowej serii kombajnów Claas Evion, a już teraz nasza redakcja miała okazję przetestować model Evion 410. Jakie wrażenie pozostawił po sobie najmniejszy kombajn Claasa? Czy maszyna ma zadatki, by powtórzyć sukces sprzedażowy serii Tucano?
Czytaj dalej

Jakie stawki za siew rzepaku w technologii strip-till?

Do zalet tej technologii rolnicy zaliczają oszczędność czasu, lepsze wykorzystanie zasobów wody w glebie, czy precyzyjniejsze podanie nawozów. Ostatnimi czasy nie bez znaczenia są także ekoschematy premiujące uprawę bezorkową.

Na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych po wpisaniu frazy strip-till, czy też siew i uprawa pasowa pojawi się ponad 150 ofert, a to oznacza, że praktycznie każdy rolnik powinien znaleźć w swojej okolicy taką usługę.

Usługodawca obsługujący województwa zachodniopomorskie i pomorskie zaznacza, iż tendencje w zakresie wzrostu zainteresowania siewem rzepaku w technologii strip-till są doskonale widoczne.

– Względem zeszłego roku obserwuję dużo więcej zapytań o możliwość przeprowadzenia siewu. Procentowo myślę iż mam do czynienia ze wzrostem r/r wynoszącym ok. 30 proc. W tym sezonie ze względu na kapryśną pogodę mamy spore opóźnienie jeśli chodzi o zaawansowanie siewów. Na dzień dzisiejszy wsialiśmy już 600 ha, a łącznie dogadani jesteśmy na siew ok. 1500 ha – dodaje Grzegorz, rolnik z Pomorza.

Wśród agregatów do uprawy i siewu pasowego możemy spotkać kilka krajowych rozwiązań fot. Tomasz Kuchta ©Traktor24.pl
Wśród agregatów do uprawy i siewu pasowego możemy spotkać kilka krajowych rozwiązań fot. Tomasz Kuchta

Aby skorzystać z usługi Grzegorza należy liczyć się z kosztem 360-400 zł netto za hektar, w zależności od wielkości pola. Do tego trzeba doliczyć koszt zużytego paliwa. Wykorzystywany do usług Claas Axion 960 współpracujący z agregatem Horsch Focus 6 TD i przy pracy na głębokość ok. 28 cm spala ok. 14 l/ha, zatem finalna cena usługi przy dzisiejszych cenach paliwa wzrasta o blisko 90 zł/ha.

Uprawa i siew pasowy rzepaku – jakie ceny?

Podobne stawki panują w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie jeden z usługodawców pracujący agregatem Czajkowski ST 600 zagregowanym z ciągnikiem Fendt 1050 za wsianie hektara rzepaku liczy średnio 400 zł netto. Do tego doliczany jest koszt zużytego paliwa.

Zdarzają się także usługodawcy, którzy już na starcie w swoich cennikach ujmują cenę usługi wraz ze zużytym paliwem. W przypadku Bartosza, rolnika z woj. świętokrzyskiego za siew hektara rzepaku przy wykorzystaniu 4-metrowego agregatu marki Mzuri zapłacimy ok. 550 zł netto.

Również w tym wypadku gospodarz wspomina, iż okoliczni rolnicy coraz częściej interesują się siewem w technologii strip-till. Część z nich eksperymentuje także z tą technologią na fragmentach pól.

Nieco mniejszym i dużo bardziej zwrotnym agregatem dysponuje Marcin Gruszczyński, który sieje usługowo w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Od 330 do 550 zł netto – 

tyle średnio przyjdzie nam zapłacić za siew jednego hektara rzepaku. Stawka jest po części zależna od wielkości pola, jakie będzie obsiewane.

Do współpracy z 3-metrowym agregatem Szewera Strip Master 301 wykorzystuje on 220-konny ciągnik, a całość najczęściej pracuje na głębokości roboczej 22-25 cm.

Za taką usługę przy wykorzystaniu w/w zestawu przyjdzie nam zapłacić w zależności od wielkości areału od 330 do 410 zł netto z już wliczonym w cenę kosztem paliwa.

– W mojej okolicy zainteresowanie usługowym siewem w technologii strip-till jest naprawdę duże. Do tego stopnia, iż na ten sezon dokupiłem drugi agregat, tym razem postawiłem na sprzęt ATMP współpracujący ze zbiornikiem nawozowym Delimbe oraz z siewnikiem punktowym marki Ozdoken – dodaje Gruszczyński.

Warto również wspomnieć, iż praktycznie wszyscy usługodawcy trudniący się siewem w technologii strip-till oferują pracę w oparciu o sygnał GPS. Niektóre maszyny wyposażone są również w rozłączanie sekcji, czy nawet w systemy zmiennego dawkowania nawozu oraz nasion, co przekłada się na dodatkowe oszczędności po stronie klientów.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy