Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siejemy len. O czym należy pamiętać?

Dodano: 17.04.2024
Siew lnu fot. Tomasz Kuchta
O czym trzeba pamiętać podczas siewu lnu? fot. Tomasz Kuchta

Tegoroczna wczesna i ciepła wiosna sprzyja wcześniejszym siewom roślin jarych – w tym również lnu. O jakich aspektach technicznych trzeba pamiętać przy siewie lnu? Jak my podeszliśmy do tego tematu?

Steyr 4120 Multi o mocy 117 KM to ciągnik z aspiracjami bezstopniówki

Na nasz test redakcyjny trafił ciągnik, który mając skrzynię biegów mechaniczną, może konkurować z traktorami wyposażonymi w przekładnię bezstopniową. Różnicę w traktorze Steyr 4120 Multi zaciera wyjątkowo gładka zmiana czterech przełożeń typu Powershift. Może ona odbywać się w trybie automatycznym lub ręcznym z poziomu dźwigni Multicontroller.
Czytaj dalej

Choć len lata swojej świetności i popularności na polskich polach ma już dawno za sobą, to dziś wciąż można natrafić na plantacje tej rośliny. Co trzeba wiedzieć, przystępując do siewu lnu?

Parametry siewu lnu

Jeśli chodzi o termin siewu, to w przypadku lnu najważniejszą informacją jest temperatura gleby na głębokości siewu, która najlepiej powinna wynosić od 8 do 10 st. Celsjusza.

8-10 st. Celsjusza 

– taką temperaturę powinna mieć wierzchnia warstwa gleby, gdy chcemy przystąpić do siewu lnu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że młode rośliny lnu są w stanie wytrzymać krótkotrwałe przymrozki nawet do -7 st. Celsjusza. Wczesny siew jest zatem dość mało ryzykowny, za to korzystnie wpływa na potencjał plonotwórczy, bowiem rośliny mają lepsze warunki do wykorzystania wody zmagazynowanej w glebie po zimie.

Siew lnu 2 fot. Tomasz Kuchta
Lekka gleba ma tendencję do szybszego nagrzewania się fot. Tomasz Kuchta

Len z przeznaczeniem na olej należy wysiewać w rozstawie rzędów od 12 do 25 cm. Jeśli zaś chodzi o normę wysiewu, to powinna ona oscylować w granicach 50 kg/ha. Co istotne, w przypadku wysiewu lnu na cele włókniste dawkę tą trzeba zwiększyć o ponad drugie tyle.

Ostatnią kwestią przy siewie jest jego głębokość. Tą standardowo można przyrównać do siewu rzepaku, bowiem nasiona lnu powinno się umieścić w glebie na głębokości 1-2 cm. Jedynie w przypadku suchych warunków głębokość tą można nieco zgłębić.

Nasze podejście do uprawy

W tym roku pod wysiew lnu przeznaczyliśmy lekkie stanowisko, które już początkiem kwietnia nagrzane było do temperatury ponad 10 st. Celsjusza. Ze względu na pozostawiony na powierzchni pola mulcz pomimo wysokich temperatur gleba zachowała wciąż sporo wilgoci. Aby jej niepotrzebnie nie tracić, zdecydowaliśmy się na uprawę przedsiewną oraz siew tego samego dnia.

Siew lnu 4 fot. Tomasz Kuchta
Uprawę przedsiewną wykonaliśmy 3-belkowym kultywatorem tuż przed siewem fot. Tomasz Kuchta

Uprawa została wykonana kultywatorem 3-belkowym Mandam Top 3.0 i oprócz spulchnienia gleby miała na celu wymieszanie na całej głębokości roboczej wysianego nawozu wieloskładnikowego, a także azotowego. Jeśli zaś chodzi o siew, to został on zrealizowany przy wykorzystaniu agregatu uprawowo siewnego Pöttinger Vitasem 302 ADD nabudowanego na bronie wirnikowej Lion 303.

Finalnie siew został przeprowadzony 8. kwietnia, a z perspektywy czasu wydaje się, że ze względu na dobrze ogrzaną glebę mógł zostać wykonany nawet jeszcze wcześniej. Mimo to, mamy nadzieję, że wybrany przez nas termin siewu pozwoli na zbiór lnu na tyle szybko, iż zdążymy na tym polu zasiać rzepak ozimy. Czy to się uda? Jaki plon zbierzemy? O tym poinformujemy Was już po żniwach.

Siew lnu 3 fot. Tomasz Kuchta
Przedsiewna aplikacja RSM-u w dawce ok. 40 kg azotu na hektar fot. Tomasz Kuchta
Siew lnu 5 fot. Tomasz Kuchta
Len powinien zostać wysiany na głębokość 1-2 cm fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym