Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Srebrne medale targów Agritechnica 2023 przyznane

Dodano: 07.10.2023
T4_ElectricPower_StageV_22_020
Jakie najciekawsze rozwiązania techniczne zostały nagrodzone srebrnymi medalami targów Agritechnica 2023? fot. mat. prasowe

Ciągnik elektryczny, napędzany metanem, teleskopowy ładowacz czołowy, czy nietypowa maszyna do ultrapłytkiej uprawy. Te i wiele innych, innowacyjnych rozwiązań zostało nagrodzonych srebrnymi medalami targów Agritechnica.

Kombajn New Holland CR ze złotym medalem targów Agritechnica 2023

Jak przed każdą edycją targów Agritechnica, również i tym razem przyznane zostały złoty oraz srebrne medale. Krążek z najcenniejszego kruszcu trafił do koncernu CNH Industrial za koncepcję Twin Rotor z powodzeniem stosowaną w największych kombajnach New Holland.

Czytaj dalej

Srebrne medale to drugie najwyższe wyróżnienie przyznawane przez organizatorów targów Agritechnica – DLG. W tym roku przyznano ich aż 17, a w tym artykule zaprezentujemy najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania docenione przez jury konkursowe.

Aż 17 srebrnych medali targów Agritechnica 2023 

– tyle rozwiązań technicznych zostało nagrodzonych w tym roku.

Teleskopowy ładowacz czołowy Stoll

Chyba każda osoba pracująca ciągnikiem wyposażonym w ładowacz czołowy zetknęła się z problemem niewystarczającego jego zasięgu. Właśnie ten problem ma być rozwiązany przez najnowsze rozwiązanie marki Stoll.

Teleskopowy ładowacz czołowy przy wielkości konstrukcyjnej przeznaczonej dla 4-cylindrowych ciągników średniej klasy pozwala na zwiększenie zasięgu poziomego o 1 metr, a wysokości podnoszenia aż o 1,5 m.

Stoll fot. mat. prasowe
Teleskopowy ładowacz czołowy Stoll pozwala na zwiększenie zasięgu i wysokości podnoszenia ładowacza fot. mat. prasowe

Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie interesujące z perspektywy gospodarstw, które nie mają wystarczająco dużo pracy, by opłacało im się zakupić ładowarkę teleskopową.

Funkcja bezpieczeństwa jest w tym wypadku dodatkowo realizowana za pomocą automatycznego wyłączania głównych siłowników w przypadku zbyt dużych obciążeń.

New Holland T7.270 Methane Power

Rolnictwo oferuje wiele możliwości zaopatrzenia w energię, ale potencjał ten jest ledwo wykorzystywany w pracach polowych.

Metan z przetworzonego biogazu, który można transportować w postaci np. CNG (sprężonego gazu ziemnego) lub LNG (skroplonego gazu ziemnego), nadawałby się do zasilania maszyn rolniczych.

Jednakże objętościowa gęstość energii CNG wynosi tylko około jednej piątej gęstości energii oleju napędowego, co oznacza, że czas eksploatacji odpowiednich pojazdów jest ogólnie ograniczony. Stosunek, jaki oferuje LNG jest znacznie lepszy, dlatego od wielu lat wykorzystuje się go już w dalekobieżnym transporcie ciężarowym.

New_Holland_T7_Refuelling_process_with_LNG_630559
Dzięki modelowi T7.270 LNG firma New Holland jest pierwszym producentem, który zaprezentował ciągnik zasilany gazem ze zbiornikami LNG fot. mat. prasowe

Dzięki modelowi T7.270 LNG firma New Holland jest pierwszym producentem, który zaprezentował ciągnik zasilany gazem ze zbiornikami LNG.

Specjalna technologia podwójnych ścian, izolowanych próżniowo zbiorników pozwala dostosować je do warunków przestrzennych typowych dla ciągników. W praktyce oznacza to, że w traktorze New Holland T7.270 LNG zbiorniki mogą pomieścić aż 200 kg tego paliwa.

Firma New Holland przeciwdziała problemowi odparowywanego gazu za pomocą chłodnicy kriogenicznej, która stale utrzymuje metan w temperaturze poniżej minus 162°C, a zatem w stanie ciekłym.

Energia potrzebna do zasilania lodówki zasilanej elektrycznie jest bardzo niska i pochodzi z akumulatora, który można ładować za pomocą zewnętrznego źródła zasilania lub zintegrowanego generatora IC. Odparowany gaz napędza generator, umożliwiając autonomiczną pracę układu chłodzenia.

Claas modyfikuje 3-punktowy podnośnik

W nowoczesnych ciągnikach siła pociągowa jest zwykle regulowana za pomocą dolnych cięgien. Podnoszenie lub opuszczanie 3-punktowego podnośnika często powoduje, że maszyny do uprawy gleby nie są już ustawione równolegle do podłoża i dlatego głębokość robocza z przodu i z tyłu jest różna.

Aby to zoptymalizować, Claas integruje teraz także hydrauliczny łącznik górny ze swoim wielowymiarowym 3-punktowym systemem sterowania.

Claas_CEMOS_RHC_PFlugansicht
Rozwiązanie Claasa ma pozwolić na automatyczną regulację długości górnego łącznika w celu utrzymywania narzędzia równolegle do podłoża fot. mat. prasowe

Czujniki pomiaru wysokości, które przekazują sygnały do elektroniki sterującej ciągnika, są zamontowane z przodu i z tyłu narzędzia w celu określenia pozycji.

Dodatkowa jednostka sterująca układu hydraulicznego może zatem regulować długości górnego łącznika, co prowadzi do automatycznej regulacji nachylenia wzdłużnego narzędzia. Pozwala to prowadzenie narzędzia równolegle do podłoża, a tym samym umożliwia osiągnięcie stałej jakości pracy.

New Holland T4 Electric Power

Elektryczny ciągnik New Holland T4 Electric Power aż kipi on nowatorskich rozwiązań. Zacznijmy chociażby od systemu kamer 360 stopni, umożliwiającego podgląd traktora ze wszystkich stron na terminalu wewnątrz kabiny.

Co jeszcze potrafi New Holland T4 Electric Power? Automatycznie wyłączy WOM, jeśli ktoś podejdzie zbyt blisko pracującego wału napędowego, czy zapewni lepszy podgląd podczas pracy z ładowaczem czołowym, poprzez wirtualne usunięcie narzędzi na terminalu w kabinie.

T4_ElectricPower_StageV_22_G_009
New Holland T4 Electric Power oprócz tego, że jest ciągnikiem w pełni elektrycznym, to jeszcze posiada na pokładzie całe mnóstwo inteligentnych rozwiązań fot. mat. prasowe

Jednak to wciąż nie wszystko. Traktor ten może być sterowany gestami, co w praktyce oznacza, iż będzie przyjmował polecenia jazdy także za pomocą sygnałów ręcznych.

Ciekawostką może być również tryb Follow-Me, przydatny przy pracach wymagających ciągłego wysiadania i wsiadania do kabiny w celu przesunięcia ciągnika o kila metrów, np. przy ręcznym zbieraniu owoców, czy warzyw. Wówczas czynność ta może zostać zautomatyzowana, a traktor sam będzie podążał za operatorem.

Grindstar do ultrapłytkiej uprawy

Aby móc w jak największym stopniu chronić wody gruntowe i efektywnie je wykorzystać do kiełkowania samosiewów zbóż, nasion chwastów lub kolejnego międzyplonu w pierwszej operacji po zbiorach, uprawa ścierniska powinna być możliwie płytka.

GrindStar firmy Saphir rozwiązuje ten problem dzięki pasywnie obracającym się rotorom, które uprawiają glebę wyjątkowo płaską (do 2 cm). Poszczególne rotory mają średnicę 75 cm, z czego połowa obwodu jest stale zagłębiona w ziemię za pomocą kątowych narzędzi.

saphir_GrindStar-Maisstoppel
Grindstar firmy Saphir to kolejne rozwiązanie umożliwiające wykonywanie ultrapłytkiej uprawy fot. mat. prasowe

Każdy rotor prowadzony jest po równoległoboku, co umożliwia znacznie lepsze dopasowanie do powierzchni gleby w porównaniu z innymi koncepcjami ultrapłytkiej uprawy roli.

Pasywnie obracające się elementy robocze bardzo płytko przykrywają samosiewy, i kondycjonują pozostałości pożniwne tak, aby szybko zaczęły się rozkładać. Inne porównywalne koncepcje (np. brony) działają albo mniej intensywnie, albo głębiej (duże brony sprężynowe lub kompaktowe brony talerzowe) w celu uwolnienia ścierniska.

Według danych producenta zapotrzebowanie na moc ciągnika wynosi w przypadku tej maszyny niespełna 30 KM na 1 m szerokości roboczej.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn