Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Trwa nowe rozdanie w technice uprawy i siewu

Dodano: 08.06.2023
Andrzej Guzowski właścciel francuskiej firmy Agrisem
Andrzej Guzowski, prezes i właściciel francuskiej firmy Agrisem © Traktor24.pl

Francuski Agrisem zawsze uchodził za producenta innowacyjnego sprzętu rolniczego. Ostatnio w tym wyścigu przyspieszył jeszcze bardziej. Czy ma to związek z polskim zarządem tej firmy? Zapytaliśmy o to Andrzeja Guzowskiego, prezesa i właściciela firmy Agrisem.

Agrisem będący na rynku od 30 lat nie jest firmą z wielkimi tradycjami, ale zawsze postrzegany był jako producent poszukujący nowych rozwiązań. Na początku były to opatentowane spulchniacze, zabezpieczenia zębów uprawowych, czy zbiornik przedni, Od kiedy kieruje Pan tym przedsiębiorstwem, jego innowacyjność przyspieszyła jeszcze bardziej i można powiedzieć, że końca nie widać. Jak to robicie?

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Agrisem nie jest tak dużym producentem i nie może konkurować z koncernami na zwykłych zasadach. Nie mamy wyjścia i można powiedzieć, że innowacyjność jest naszą koniecznością. Nie zastanawiamy się, czy być innowacyjną firmą, tylko nią jesteśmy. Proces ten przyspieszył po przejęciu firmy Sly. We Francji czy Niemczech jesteśmy postrzegani jako producent, który najmocniej trzyma rękę na pulsie nowych trendów.

Uprawa bezorkowa zyskuje na popularności i Agrisem ma w tym temacie wiele do zaoferowania. Jaka technologia siewu w najbliższych latach zdominuje pozostałe?

Jeszcze kilka lat temu maszyny potrafiące wysiać w ramach rolnictwa precyzyjnego w jednym przejeździe 2-3 składniki były uważane za szczytowe osiągnięcie w technice siewu. Dzisiaj Agrisem ma maszynę potrafiącą zrobić to ultradokładnie z pięcioma składnikami. Część z nich może być w formie cieczy, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Preferujemy nawozy płynne, bo można je precyzyjnie dawkować. Nie każda firma potrafi wyprodukować taki sprzęt.

Czy Agrisem produkuje tylko maszyny seryjne?

Nie tylko. Bardzo często realizujemy indywidualne zamówienia. Na przykład nasza obecnie największa maszyna do uprawy pasowej pracująca w Czechach ma 24 sekcje robocze. A to nie koniec możliwości Agrisemu. Właśnie przygotowujemy własny projekt maszyny 28-rzędowej dla jednego z naszych dużych klientów. Dla rolników francuskich również zbudowaliśmy sporo siewników według ich zamówień.

W ostatnich latach Agrisem zrobił dwa kroki milowe na drodze swojego rozwoju. Był to wspomniany zakup francuskiego producenta Sly, który specjalizuje się w maszynach do uprawy pasowej i siewu bezpośredniego oraz nawiązanie współpracy z amerykańską firmą Precision Planting. Dzięki temu paleta maszyn Agrisem znacząco urosła i pojawiły się maszyny Boss i Chef. Co je wyróżnia?

Zacznijmy od początku, Agrisem po zakupie marki Sly zajął się budowaniem rynków zbytu oraz organizacji produkcji. Natomiast nad rozwojem maszyn Sly cały czas pracują osoby, które tę firmę tworzyły. Kontynuują prace nad unikatową technologią siewu nasion i aplikacją nawozu w glebę nieuprawianą lub tylko w stopniu minimalnym. Tak powstał siewnik Boss służący do siewu bezorkowego. Jego redlica stanowi naszą adaptację australijskiego rozwiązania do warunków w Europie. Zbudowaliśmy również maszynę Chef służącą też do siewu bezorkowego, ale już punktowego. Bazując na technologii Precision Planting wprowadzamy w nich rozwiązania uzależniające głębokość siewu od zwięzłości, temperatury i wilgotności gleby. O możliwości zmiennego dawkowania pięciu składników naraz już wspomniałem.

Agrisem Zebra do siewu bezpośredniego zboża

Francuska marka Agrisem wprowadza na nasz rynek maszynę do siewu bezpośredniego zbóż z jednoczesnym podsiewem nawozu. To agregat Zebra zawieszany na TUZ ciągnika o szerokości roboczej 3 m.
Czytaj dalej

Czy tak zaawansowane technologie dostępne są tylko w przypadku maszyn nowych?

Doposażamy w nie również starsze siewniki w ramach programu retrofit. Nie trzeba więc kupować nowej maszyny, aby wykorzystać najnowsze technologie. Te, które jeszcze wczoraj uznawane były za nowoczesne, powoli zaliczane są do starej technologii. Można je jednak zmodernizować, co robi Agrisem.

Czy mówiąc kolokwialnie „bezorka” wygra z orką?

Świat zmierza w kierunku uprawy bezorkowej i siewu bezpośredniego. To tylko kwestia czasu, kiedy trend ten uzyska przewagę nad konwencjonalną, zbyt intensywną uprawą gleby. We Francji już teraz ok. 60% sprzedawanych siewników to maszyny do siewu bezpośredniego i uproszczonego. Właśnie trwa nowe rozdanie w technice uprawy i siewu.

60% – 

tyle siewników nowych sprzedawanych we Francji, to maszyny do siewu bezpośredniego i uproszczonego

W Polsce Agrisem zdobywa rynek powoli bez ekstra fajerwerków. Czy strategia ta zostanie utrzymana?

W Polsce działamy bardziej organicznie bez gwałtownych ruchów. Naszym głównym dilerem nadal jest firma Raitech. Pojawiają się jednak kolejne, które dostrzegły potencjał maszyn Agrisem. Dodam, że Agrisem sprzedaje nie tylko same maszyny, lecz całą technologię związaną z odpowiednim płodozmianem, nawożeniem i poplonami. Połączenie tych wszystkich zmiennych jest warunkiem sukcesu „bezorki”.

Dziękuję za rozmowę, Krzysztof Płocki

Agrisem Sly Boss
Agrisem po zakupie marki Sly zajął się budowaniem rynków zbytu oraz organizacji produkcji. Natomiast nad rozwojem maszyn Sly cały czas pracują osoby, które tę firmę tworzyły. Kontynuują prace nad unikatową technologią siewu nasion i aplikacją nawozu w glebę nieuprawianą lub tylko w stopniu minimalnym © Agrisem
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje