Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Tym razem to nauczyciele byli uczniami. Zdobywali wiedzę z agrotroniki

Dodano: 30.04.2023
PIGMiUR_warsztaty z Agrotroniki_2023_zajęcia praktyczne
„Wiosenne warsztaty z agrotroniki” podzielono na 3 bloki: A: zdalna diagnostyka roślin, B: Diagnostyka maszyn rolniczych, C: Systemy agrotroniczne i uczenie maszynowe © PIGMiUR

Pod koniec marca 2023 r., Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wraz z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie zorganizowały pierwsze „Wiosenne warsztaty z agrotroniki”. Szkolenie odbyło się na terenie szkoły.

Postęp techniki rolniczej już dawno temu zostawił w polu edukację szkolną – zwłaszcza na poziomie szkół średnich. Nic dziwnego, bo motorem jej rozwoju są firmy i to tam dostępna jest najnowsza wiedza. Agrotronika, czyli zespół systemów automatycznego sterowania pracą maszyn rolniczych jest jedną z tych nowych dziedzin techniki rolniczej.

PIGMiUR_warsztaty z Agrotroniki_2023_otwarcie Józef Dworakowski
W szkoleniu „Wiosenne warsztaty z agrotroniki” uczestniczyło ponad 70 osób © PIGMiUR

PIGMiUR pomaga państwu polskiemu

Dobrze, że mamy organizację, która pomaga państwu polskiemu nadrabiać te zaległości. To Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która organizuje konkursy i szkolenia dla m.in. młodzieży szkół średnich. PIGMiUR nie zapomniał również o nauczycielach, bo przecież to najpierw oni muszą zdobyć najnowszą wiedzę. Właśnie tak zrodził się pomysł na „Wiosenne warsztaty z agrotroniki” dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w rolniczych szkołach średnich i branżowych. Nauczycielami dla nauczycieli zostali wykładowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy oraz Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Ponadto w rolę „profesorów” wcielili się również przedstawiciele firm: Claas, Agrihandler i 365FarmNet. W szkoleniu uczestniczyło ponad 70 osób.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.

Czytaj dalej

– Podstawowym pomysłem, jaki był realizowany w czasie szkolenia było przedstawienie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych poprzez wyjaśnienie zasady pracy i możliwości ich wykorzystania. W czasie dwudniowego szkolenia przedstawiono 7 zróżnicowanych zagadnień. Dlatego wszyscy uczestnicy, wcześniej zostali podzieleni na 7 zespołów, które przechodziły płynnie pomiędzy stanowiskami szkoleniowymi. Ze względów merytorycznych ćwiczenia zostały przyporządkowane do trzech bloków: A, B i C – informuje PIGMiUR.

Zdalna diagnostyka upraw dzięki NDVI

W bloku A przedstawiono technologię zdalnej diagnostyka upraw za pomocą urządzeń analizujących widmo odbite od powierzchni roślin. Poznano metody interpretacji wskaźnika NDVI do oceny stanu roślin i określenia rodzaju ich stresu. Ponadto omówiono system optyczny do automatycznego rozpoznawania chwastów i chorób roślin.

Diagnostyka maszyn rolniczych dzięki CANBUS

W bloku B nauczyciele średnich szkół rolniczych pogłębiali swoją wiedzę z diagnostyki magistrali CANBUS ciągnika. Oceniali m.in. wpływ zakłóceń na pracę tej sieci. Ponadto prowadzili kontrolę opryskiwacza polowego poprzez złącze ISOBUS. W ćwiczeniu tym oprócz zaprogramowania opryskiwania i integracji automatyki opryskiwacza z sygnałem nawigacji satelitarnej, poznali również aplikację do doboru rozpylaczy.

Systemy agrotroniczne i uczenie maszynowe

PIGMiUR_warsztaty z Agrotroniki dla nauczycieli_2023
Jeden z bloków szkolenia „Wiosenne warsztaty z agrotroniki” dotyczył diagnostyki magistrali CANBUS © PIGMiUR ciągnika

Blok C podzielony został na 3 ćwiczenia. Pierwsze dotyczyło trybów pracy robota rolniczego Naio z napędem elektrycznym. Drugie związane było z wdrażaniem i oceną stanu upraw na podstawie zdjęć satelitarnych. Natomiast w czasie ćwiczenia trzeciego nauczyciele ze średnich szkół rolniczych zapoznali się z możliwościami wykorzystania systemów mechatronicznych w hydraulice siłowej.

– Prezentowane zadania przedstawiały trzy zupełnie oddzielne poziomy sterowania zaworami hydraulicznymi od prostych zaworów dwustanowych, przez sterowane napięciowo zawory proporcjonalne, do zaworów sterowanych za pomocą sygnałów sieci CAN. Wisienką na torcie prezentowanych rozwiązań, było zapoznanie z budową i zasadą działania wzmacniacza hydraulicznego, umożliwiającego kilkukrotne zwiększenie ciśnienia w elemencie wykonawczym – czytamy w komunikacie prasowym.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn