Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

W Grasdorf Koła Polska zwrócili uwagę na zbyt ciężki obciążnik przedni ciągnika

Dodano: 15.06.2023
Grasdorf Koła Polska_pomiar nacisku na os przednią ciągnika z podniesionym obciążnkiem
– Więcej nie zawsze znaczy lepiej. W przypadku za dużego obciążenie przedniej osi ciągnika, nie dość, że nie poprawi to jego balastowania, to jeszcze spowoduje szybsze zużycie i potrzebę remontu zawieszenia tej osi – przestrzega Norbert Suchy © Traktor24.pl

Odwiedziliśmy firmę Grasdorf Koła Polska, w której trafiliśmy na pomiar rozkładu mas na osiach ciągnika John Deere 7820. Okazało się, że jest on nieprawidłowy. Przyczyną złego balastowania traktora był zbyt ciężki obciążnik zawieszony na jego przednim TUZ.

Złe ciśnienie zabójcą opon

Blisko 90% problemów z oponami rolniczymi jest spowodowanych złym doborem ciśnienia powietrza. Takie zdanie na podstawie swojej wieloletniej praktyki zawodowej mają specjaliści z firm oponiarskich. Zdradzili nam, jak użytkować opony rolnicze, aby służyły jak najdłużej.
Czytaj dalej

Ciągnik John Deere 7820 znalazł się w firmie Grasdorf Koła Polska w celu wymiany jego opon tylnych na nowe. Praca ta przebiegła sprawnie i właściwie ciągnik był gotowy do odbioru. Norbert Suchy, szef Grasdorf Koła Polska zlecił jednak wykonanie wspomnianego pomiaru rozkładu mas. Dla właściciela traktora była to usługa darmowa.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Do pomiaru użyto przenośnej wagi osiowej połączonej z terminalem. Po najechaniu na jej dwie platformy kołami ciągnika, odczytane zostały wyniki dla osi przedniej i tylnej.

Na przednim TUZ ciągnika John Deere 7820 zamontowany był wielki obciążnik, którego masa nie była znana. Po przeprowadzonych pomiarach okazało się, że oś przednia traktora z uniesionym obciążnikiem wywiera nacisk 5605 kg, a z opuszczonym 4065 kg. Balast na osi przedniej “dołożył” więc 1540 kg.

– Z mojej praktyki zawodowej wynika, że na przedni TUZ największych ciągników kołowych John Deere nie powinno się zakładać obciążników o masie większej niż 800 kilogramów. Traktory tej marki mają tak dobrany rozkład mas na osie, że nie ma potrzeby stosowania cięższych. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. W przypadku za dużego obciążenie przedniej osi ciągnika, nie dość, że nie poprawi to jego balastowania, to jeszcze spowoduje szybsze zużycie i potrzebę remontu zawieszenia tej osi. W przypadku każdego ciągnika zawsze należy sprawdzić dopuszczalny przez producenta nacisk na jego oś i ją zważyć – przestrzega Norbert Suchy.

Norbert Suchy Grasdorf Koła Polska
Norbert Suchy, szef Grasdorf Koła Polska © Traktor24.pl

Odwrotny rozkład mas byłby idealny

Rozpatrując pracę opisywanego ciągnika John Deere 7820 pod kątem ciężkiej pracy polowej okazało się, że ma nieprawidłowy rozkład mas na osiach. Po opuszczeniu pługa, z którym był zagregowany, nacisk osi tylnej wyniósł 4400 kg. Dodając do niej nacisk na oś przednią (5605 kg z wielkim przednim obciążnikiem) całkowity wyniósł 10 005 kg.

40-45% na osi przedniej do 55-60% na osi tylnej – 

tyle według badań firmy Grasdorf powinien wynosić rozkład mas ciągnika podczas pracy polowej

Po wyliczeniu rozkładu mas na osie w ujęciu procentowym okazało się, że oś przednia ma 56%, a tylna 44%. Podczas pracy polowej będzie to wpływać negatywnie na siłę uciągu ciągnika.

Grasdorf Koła Polska_pomiar obciążenia osi przedniej ciągnika
Do pomiaru rozkładu mas użyto przenośnej wagi osiowej połączonej z terminalem. Nacisk wynoszący 5605 kg na oś przednią okazał się zbyt duży © Traktor24.pl

– Rozkład mas w ciągniku rolniczym pracującym na polu powinien wynosić 45 procent na osi przedniej do 55 procent na osi tylnej. Dopuszczalna jest również proporcja 40 procent do 60 procent, ale nigdy odwrotna – wyjaśnia Norbert Suchy.

Pomiar rozkładu mas w traktorze John Deere 7820 wykazał wynik odwrotny od kanonu podanego przez szefa firmy Grasdorf Koła Polska. Powodem był zbyt ciężki obciążnik przedni. Zalecamy więc więcej zdrowego rozsądku przy doborze balastu do traktora.

45-50 kg / 1 KM – 

to zalecany stosunek masy ciągnika do jego mocy podczas pracy polowej

– Przy ciężkich pracach polowych zaleca się, aby masa ciągnika wynosiła 45 – 50 kg na jednego konia mechanicznego , przy zachowaniu powyższych proporcji na osiach. Bardzo ważne jest również zastosowanie odpowiedniego ciśnienia w ogumieniu, które jest zależne od wykonywanej pracy.
Jak wynika z wielu testów przeprowadzonych m.in. przez Akademię Grasdorf, przestrzeganie powyższych zaleceń pozwala na optymalne wykorzystanie mocy ciągnika oraz na bardzo duże oszczędności paliwa – wyjaśnia Norbert Suchy

Grasdorf Koła Polska-pomiar naciskó na osie ciagnika
John Deere 7820 przyjechał na wymianę opon tylnych z pługiem i wielkim przednim obciążnikiem. Skłoniło to szefa firmy Grasdorf Koła Polska do oceny balastowania traktora © Traktor24.pl
Grasdorf Koła Polska_pomiar nacisku na os przednią ciągnika z opuszczonym obciążnkiem
Wykonany pomiar rozkładu mas w traktorze John Deere 7820 wyszedł odwrotnie od kanonu założonego przez firmę Grasdorf. Powodem był zbyt ciężki obciążnik przedni © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą