Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Wydajny siew punktowy z Amazone Precea-TCC

Dodano: 18.05.2023
Amazone Precea12000-TCC _16 rzędów redlic
Najnowsze siewniki Amazone Precea 9000-TCC i 12000-TCC produkowane są jako maszyny odpowiednio 12- i 16-rzędowe © Amazone

Maszyny Amazone Precea 9000-TCC i 12000-TCC pozwalają prowadzić siew punktowy na szerokościach odpowiednio 9 i 12 m. W połączeniu z prędkością roboczą wynoszącą grubo ponad 10 km/h można osiągać imponujące wydajności.

Producent podaje, że siejąc z prędkością nawet 15 km/h nasiona są cały czas precyzyjnie odkładane w glebie, co przekłada się na wysoki współczynnik wschodów. W tak dużych siewnikach nie mogło zabraknąć dużego zbiornika oraz wydajnego systemu transportu i pojedynkowania nasion. Najnowsze siewniki Amazone Precea 9000-TCC i 12000-TCC produkowane są jako maszyny odpowiednio 12- i 16-rzędowe. Oznacza to, że na razie można nimi wysiewać nasiona roślin sianych w rozstawach: 70, 75, 80 cm.

Dwa zbiorniki na nawóz i jeden na nasiona

Nowe siewniki przyczepiane Amazone Precea-TCC mają dwukomorowy zbiornik nawozowy o pojemnościach 3000 l każdy, czyli w sumie 6000 l. Każdy posiada swój dozownik elektryczny i głowicę rozdzielającą. Dzięki temu można łatwo wyłączyć z pracy połowę siewnika.

Amazone Precea12000-TCC _3 zbiorniki
Budowa siewnika patrząc od jego przodu: zbiornik nawozowy dwukomorowy, zbiornik na nasiona, dwa koła podporowe i belka z redlicami nawozowymi oraz siewnymi podparta na kołach bliźniaczych © Amazone

Za wprowadzanie granul nawozu do gleby odpowiadają redlice nawozowe FerTeC Twin HD. Po ustawieniu różnicy pomiędzy głębokościami siewu nawozu i nasion zostaje ona zachowana. Późniejsze zwiększenie lub zmniejszanie głębokości siewu nie ma więc wpływu na zmianę tego parytetu.

8000 l – 

to całkowita pojemność zbiorników siewnika punktowego Amazone Precea-TCC.

Tuż przed belką siewną zamontowany jest centralny zbiornik nasion o pojemności 2000 l. Wszystkie 3 zbiorniki umiejscowione są wzdłużnie do kierunku jazdy, co ułatwia podjeżdżanie do nich ładowarką teleskopową lub ciągnikiem z ładowaczem czołowym w celu zasypania nawozem czy nasionami.

Amazone Precea12000-TCC _Central Seed Supply
Central Seed Supply to nowy system pneumatycznego transportu nasion ze zbiornika centralnego do zbiorniczków zamontowanych nad każdą redlicą siewną © Amazone

Inteligentny system transportu nasion

Central Seed Supply to nowy system pneumatycznego transportu nasion ze zbiornika centralnego do zbiorniczków zamontowanych nad każdą redlicą siewną. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu ich napełnienia, nasiona automatycznie blokują strumień powietrza i transport zostaje przerwany. Po wysianiu części nasion zbiorniczki opróżniają się i transport zostaje wznowiony. Cykl ten podczas siewu powtarza się w nieskończoność. – Ten inteligentny system prowadzenia powietrza w Central Seed Supply pozwala zaopatrzyć każdą sekcję z osobna materiałem siewnym bez konieczności stosowania skomplikowanej sensoryki lub elektronicznego sterowania – czytamy w komunikacie prasowym.

Dokładne rozdzielanie w każdym rzędzie

Praca sekcji PreTeC, które pojedynkują nasiona opiera się na zasadzie nadciśnienia. Sprężone powietrze dociska nasiona do tarczy rozdzielającej. Amazone informuje, że uszczelka obraca się razem z tarczą pojedynkującą, co obniża pobór mocy elektrycznych napędów poszczególnych sekcji.

Jak Zetor uratował Ursusa

Dziś po dawnej potędze Ursusa nie ma już śladu. Choć zostały po nim dziesiątki tysięcy ciągników, które dosłownie zaorały Polskę i nadal dzielnie służą, są tylko dawnym wspomnieniem legendy. Jednak czy na pewno legendy? No dajcie już spokój z tymi baśniami, bo to Zetor uratował cztery litery Ursusowi.
Czytaj dalej

– Napędzana elektrycznie tarcza rozdzielająca obraca się niezależnie od prędkości jazdy transportując ziarno w kierunku kanału wysiewu. W tym miejscu siła docisku zostaje przerwana, ziarno jest precyzyjnie wdmuchiwane w redlinę, a następnie zatrzymywane i dociskane przez rolkę wychwytującą – czytamy w komunikacie prasowym.
Producent zapewnia, że automatyczna regulacja redlic siewnych Smartforce, pozwala utrzymać nastawioną siłę docisku. Pozwala to na odkładanie nasion na jednakowej głębokości podczas siewu na glebach mozaikowatych.

Siew na łukach jak na prostej

CurveControl to nowy system dopasowujący prędkości obrotowe tarcz pojedynkujących nasiona podczas pracy siewnika na łukach. Dzięki temu odstępy pomiędzy nasionami pozostają stałe, tak jak podczas siewu na prostej. Działanie systemu CurveControl oparte jest na elektrycznym napędzie sekcji siewnych ElectricDrive i czujniku żyroskopowym określającym różnicę pomiędzy prędkościami ich ruchu wewnątrz i na zewnątrz łuku. Maszyna przygotowana jest również do pracy w ramach systemu SectionControl.

Koła rozstawiane teleskopowo

Koła siewnika Amazone Precea-TCC można łatwo dopasować do poruszania się w przyszłych międzyrzędziach. Pozwala to prowadzić siew na całej szerokości siewnika w glebę równomiernie zagęszczoną. Po zakończeniu pracy i złożeniu belki siewnej, koła rozsuwane są teleskopowo do rozstawu 3 m. Pozwala to bezpiecznie poruszać się wielką maszyną po drogach.

Amazone podaje, że w przyszłości pojawią się siewniki Precea-TCC 18- i 24-rzędowe, czyli z redlicami nawozowymi i siewnymi rozstawionymi co 45 lub 50 cm.

Amazone Precea12000-TCC _załadunek nawozu z boku
Umiejscowienie zbiorników wzdłużnie ułatwia podjeżdżanie pod nie ładowarek z workami big-bag © Amazone
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy