Odpowiedzi należy szukać w oporach jakie stawiają korpusy podczas wykonywania orki. Im jest ich więcej na danej szerokości roboczej pługa, tym więcej energii potrzeba do ich pociągnięcia.
Czytaj dalej
Odkładanie skiby wymaga jej wcześniejszego odcięcia od calizny i podglebia. Ponadto trzeba pokonać opory tarcia gleby o odkładnice i płóz o ścianki bruzd. Wynika z tego, że im więcej korpusów ma pług, tym większe wyzwanie dla ciągnika. Zasada ta będąca oczywistością przy zwiększaniu szerokości orki dotyczy również jej uzyskiwania za pomocą różnej liczby korpusów. Zatem orka pługiem z mniejszą liczbą korpusów jest tańsza w każdym przypadku.
Mając taką wiedzę można odpowiedzieć na pytanie postawione we wstępie do artykułu. Prowadząc orkę na szerokość np. 200 cm, pług odkładający 4 skiby będzie oszczędniejszy od pozostawiającego za sobą 5 skib. Zatem chcąc uzyskać mniejsze zużycie paliwa przez ciągnik zagregowany z pługiem, lepiej zdemontować jego ostatni korpus i rozstawić pozostałe na maksymalną szerokość roboczą. Natomiast ustawienie minimalnej szerokość skib spowoduje wzrost kosztów orki.
Podsumowując, pomimo takiego samego zakresu orki, 4 korpusy ustawione szeroko stawiają mniejsze opory niż 5 korpusów ustawionych wąsko. Dlatego orka prowadzona pługiem rozstawionym na maksymalną szerokość roboczą oszczędza paliwo.