Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Z tą wiedzą orka będzie tańsza

Dodano: 01.07.2023
Agromasz_orka jest tańsza z korpusami rozstawionymi na maksymalną szerokość roboczą
Orka pługiem z korpusami rozstawionymi na maksymalną szerokość roboczą jest najtańsza © Traktor24.pl

Ta sama szerokość orki może być uzyskiwana z różnej liczby korpusów pługa. Wiedząc o tym wielu rolników zastanawia się, czy przy wykonywaniu orki na szerokość np. 200 cm, pług odkładający 4 skiby będzie bardziej, czy mniej paliwożerny od pozostawiającego za sobą 5 skib?

Odpowiedzi należy szukać w oporach jakie stawiają korpusy podczas wykonywania orki. Im jest ich więcej na danej szerokości roboczej pługa, tym więcej energii potrzeba do ich pociągnięcia.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Orka jest wymagająca

Odkładanie skiby wymaga jej wcześniejszego odcięcia od calizny i podglebia. Ponadto trzeba pokonać opory tarcia gleby o odkładnice i płóz o ścianki bruzd. Wynika z tego, że im więcej korpusów ma pług, tym większe wyzwanie dla ciągnika. Zasada ta będąca oczywistością przy zwiększaniu szerokości orki dotyczy również jej uzyskiwania za pomocą różnej liczby korpusów. Zatem orka pługiem z mniejszą liczbą korpusów jest tańsza w każdym przypadku.

Skiba wąska jest droższa

Mając taką wiedzę można odpowiedzieć na pytanie postawione we wstępie do artykułu. Prowadząc orkę na szerokość np. 200 cm, pług odkładający 4 skiby będzie oszczędniejszy od pozostawiającego za sobą 5 skib. Zatem chcąc uzyskać mniejsze zużycie paliwa przez ciągnik zagregowany z pługiem, lepiej zdemontować jego ostatni korpus i rozstawić pozostałe na maksymalną szerokość roboczą. Natomiast ustawienie minimalnej szerokość skib spowoduje wzrost kosztów orki.

Podsumowując, pomimo takiego samego zakresu orki, 4 korpusy ustawione szeroko stawiają mniejsze opory niż 5 korpusów ustawionych wąsko. Dlatego orka prowadzona pługiem rozstawionym na maksymalną szerokość roboczą oszczędza paliwo.

Kunh orka z korpusami ustawionymi wąsko
Ustawienie w pługu minimalnej szerokość skib spowoduje wzrost kosztów orki © Kuhn
Deutz-Fahr 7250 TTV z pługiem
Orka na jednakową szerokość pługiem mającym korpus więcej spowoduje większe zużycie paliwa na hektar © Deutz-Fahr
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy