Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Agritechnica 2023. SaMASZ z nową kolorystyką maszyn i dziewięcioma nowościami

Dodano: 15.11.2023
Zgrabiarka 2-karuzelowa Samasz Z2-960 © TRAKTOR24.pl
Zgrabiarka 2-karuzelowa Samasz Z2-960 © TRAKTOR24.pl

Targi Agritechnica 2023 jeszcze trwają, ale SaMASZ już może zaliczyć je do udanych. Zwiedzających targi pozytywnie zaskoczyła nowa kolorystyka maszyn przygotowana z okazji przyszłorocznego 40-lecia firmy. Dodając do tego aż 9 nowych maszyn i informacje o członkostwach firmy SaMASZ w stowarzyszeniach AEF i VDMA możemy powiedzieć, że mamy producenta klasy światowej.

Oczywiście nowa kolorystyka maszyn wymaga czasu, aby zaczęła kojarzyć się z firmą SaMASZ. Na pewno ciemniejsza zieleń i czernią są bardziej praktyczne. Dodając do tego czerwone wstawki na ważne detale maszyn, nam się podoba. To efekt pracy profesjonalisty – wzornika przemysłowego.

Steyr Absolut 6280 CVT i rozwiązania znane z branży samochodowej

Pierwszy kontakt z aktualnie testowanym przez nas ciągnikiem Steyr Absolut 6280 CVT przywodzi nam myśl, że sporą część rozwiązań w nim zastosowanych już gdzieś widzieliśmy. Bynajmniej nie w branży rolniczej.
Czytaj dalej

SaMASZ należy do AEF i VDMA

W końcu mamy polskiego producenta, który odważnie wkracza na rynki zagraniczne nie tylko z maszynami, ale również podnosi swoją pozycję w strukturach organizacji branżowych.

SaMASZ jest jedyną polską firmą należącą do stowarzyszeń AEF i VDMA – podkreśla Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy SaMASZ. Pierwsza zajmuje się certyfikacją maszyn rolniczych w ramach systemu ISOBUS. Dzięki temu jedna z nowości prezentowanych na targach Agritechnica 2023, posiada certyfikowany system AEF ISOBUS. To zestaw kosiarek tylnych SaMASZ KDD 911 STH ISOBUS, o którym piszemy szeroko w dalszej części artykułu. Dodajmy, że AEF (Fundacja Elektroniki Przemysłu Rolniczego) jest rodzajem międzynarodowego partnerstwa pomiędzy producentami maszyn rolniczych.

Za sukces firmy SaMASZ należy również uznać przynależność do Stowarzyszenie Przemysłu Inżynierii Mechanicznej – VDMA. Ta niemiecka organizacja zrzesza ponad 3600 niemieckich i europejskich firm zajmujących się inżynierią mechaniczną i instalacyjną.

Poza firmą SaMASZ, zarówno w stowarzyszeniu AEF, jak i VDMA, nie ma innych polskich marek. Miejmy nadzieję, że inni pójdą w ślady podlaskiego producenta z nowoczesną fabryką w Zabłudowie k. Białegostoku.

Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy Samasz © Traktor24.pl
Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy SaMASZ © Traktor24.pl

Zestaw KDD 911 STH z ISOBUS

Na targach Agritechnica SaMASZ zaprezentował aż 9 nowości: kosiarkę czołową dyskową Alpina 262, kosiarki czołowe dyskowe XDF 341SH i XDF 341WH, kosiarkę tylną dyskową Samba 240W, kosiarkę dyskową tylną XT 340W, kosiarkę bijakową Mamut 860 Twin, przetrząsacz SaMASZ P12-1330T, zgrabiarkę grzebieniową Twist 700, zgrabiarkę 2-karuzelową Z2-960 (nowa linia).

Nas zainteresował najbardziej zestaw kosiarek tylnych KDD 911 STH ISOBUS. Maszyna ta wprowadza SaMASZ do światowej ligi mistrzów elektroniki użytkowej maszyn rolniczych. To za sprawą wspomnianej certyfikacji AEF ISOBUS. Dzięki temu sterowanie pracą zestawu tych kosiarek i ich obsługa mogą odbywać się z poziomu wyświetlacza dowolnego ciągnika zgodnego z ISOBUS.

Hydraulika LoadSensing

Zestaw kosiarek KDD 911 STH ISOBUS przygotowany jest do pracy z ciągnikiem wyposażonym w hydraulikę LoadSensing. Przewód sygnałowy z maszyn pozwala traktorowi odczytać ich zapotrzebowanie na olej i dostarczać go tyle, ile w danej chwili potrzeba. Ma to duże znaczenie w przypadku np. pracy zestawu kosiarek doposażonych w transportery pokosu napędzane hydraulicznie.

Hydraulika LoadSensing pozwala oszczędzać paliwo i upraszcza budowę zestawu kosiarek. W przypadku, kiedy ciągnik nie posiada systemu LS, wystarczy przekręcić zawór na bloku hydraulicznym, który pozwala na pracę ze stałym wydatkiem pompy hydraulicznej traktora.

Nie tylko nas zainteresował zestaw kosiarek tylnych SaMASZ KDD 911 STH ISOBUS © TRAKTOR24.pl
Nie tylko nas zainteresował zestaw kosiarek tylnych SaMASZ KDD 911 STH ISOBUS © TRAKTOR24.pl

Listwa tnąca SaMASZ PerfectCUT

Kosiarki zestawu KDD 911 STH ISOBUS wyposażone są w listwy tnące PerfectCUT. To jedno z najbardziej wytrzymałych i dopracowanych rozwiązań dyskowego systemu cięcia na świecie. Idealna geometria toru pracy noża w połączeniu z kształtem spodu listwy tnącej, pozwala na uzyskiwanie doskonałej jakości cięcia i czystego pokosu.

Maszyny posiadają innowacyjny hydropneumatyczny układ odciążenia, który automatycznie reaguje na ukształtowanie terenu i szybko wprowadza korektę ciśnienia. Pozwala to listwie tnącej pozostawać w optymalnej pozycji względem podłoża, co znacząco poprawia czystość paszy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia darni.

Kondycjonery i transportery robiące różnicę

Kosiarki zestawu KDD 911 STH ISOBUS mogą być wyposażone w kondycjonery bijakowe, które przyśpieszają schnięcie materiału. Często nie ma już potrzeby jego przetrząsania i od razu można przystąpić do zgrabiania i zbioru. Maszyna ze spulchniaczem pokosu posiada 2-biegowa przekładnię zintegrowaną, z której napęd trafia do niej i listwy tnącej PerfectCUT. Ten rodzaj napędu zapewnia stabilną pracę kosiarki nawet podczas zbioru wysoko plonujących roślin. Dodatkowo, nad wałem kondycjonera zamontowano blachę pozwalającą zmieniać intensywności spulchniania. Pozwala ona dostosować maszynę do panujących warunków zbioru.

Samasz w liczbach na koniec roku 2023: 300 maszyn w ofercie, sprzedaż w 70 krajach, 160 000 wyprodukowanych maszyn, fabryka o powierzchni 13,5 ha, 900 pracowników © TRAKTOR24.pl
Samasz w liczbach na koniec roku 2023: 300 maszyn w ofercie, sprzedaż w 70 krajach, 160 000 wyprodukowanych maszyn, fabryka o powierzchni 13,5 ha, 900 pracowników © TRAKTOR24.pl

Zestaw kosiarek KDD 911 STH ISOBUS może również zostać doposażony w transportery pokosu z napędem hydraulicznym. Pozwalają one pozostawiać za maszyną jeden, dwa lub trzy pasy pokosu (powstające z zestawu dwóch kosiarek tylnych i przedniej). Dzięki temu rozwiązaniu łatwo dostosować koszenie pod potrzeby warunków zbioru i kolejnej maszyny cyklu technologicznego. Zbierając pokosu z dużym plonem (najczęściej pierwszy) transportery można wyłączyć z pracy poprzez uniesienie. Pozwala to rozłożyć dużą ilość materiału na 3 pasy i tym samym przyspieszyć czas ich schnięcia. Za to zbierając słaby plon, warto układać jeden środkowy pas pokosu z całego zestawu, co eliminuje potrzebę ich łączenia zgrabiarką.

Inżynierowie firmy SaMASZ opracowali mechanizm czyszczenie transporterów. Zapewnia on bezproblemową pracę i zwiększa żywotność taśm transportera oczyszczając jego rolki napędowe z pozostałości koszonego materiału i brudu.

Wygodna obsługa

Dzięki ISOBUS, sterowanie zestawem kosiarek odbywa się poprzez wyświetlacz zgodny z tym standardem. Pozwala on obsługiwać wszystkie funkcje hydrauliczne w tym m.in. otwierać i składać osłony boczne zintegrowane z zabezpieczeniem transportowym. Zapadki transportowe blokują się i otwierają automatycznie w czasie sekwencji odpowiednio składania oraz rozkładania maszyny.

SaMASZ P12-1330T to przetrząsaczo szerokości roboczej 13 m © TRAKTOR24.pl
SaMASZ P12-1330T to przetrząsacz o szerokości roboczej 13 m © TRAKTOR24.pl

Wszystkie przewody smarownicze prowadzące do kalamitek wyprowadzono w jednym centralnym miejscu pod osłoną maszyn. Ryzyko ominięcia smarowania podzespołu jest więc minimalne. Opcjonalnie jest dostępny układ centralnego smarowania zasilany pompą hydrauliczną eliminujący potrzebę wykonywania tej czynności ręcznie.

Z kosiarką czołową powstaje SaMASZ GigaCUT

Kosiarki tylne KDD 911 STH ISOBUS z kosiarką czołową tworzą zestaw GigaCUT o szerokości roboczej 9,1 m. To sztandarowy produkt firmy SaMASZ zbudowany z myślą o dużych gospodarstwach rolnych oraz usługodawcach. Do pracy z takim zestawem potrzebny jest ciągnik o mocy minimum 200 KM. Wydajność pracy sięga 11 ha/h.

Zestaw GigaCUT oparty o kosiarki tylne KDD 911 STH ISOBUS może pracować z kosiarką czołową KDF 341S lub XDF 341SH. Sterowanie ISOBUS pozwala je podnosić i opuszczać podczas pokonywania uwroci. Natomiast wybór kosiarki SaMASZ XDF 341 SH umożliwia również ustawianie ciśnienia jej odciążenia z poziomu sterowania KDD 911 STH ISOBUS. Ponadto pozwala na automatyczne podnoszenie i opuszczanie bocznych osłon ochronnych.

Zestaw kosiarek tylnych KDD 911 STH ISOBUS. Maszyna ta wprowadza SaMASZ do światowej ligi mistrzów elektroniki użytkowej maszyn rolniczych © TRAKTOR24.pl
Zestaw kosiarek tylnych KDD 911 STH ISOBUS. Maszyna ta wprowadza SaMASZ do światowej ligi mistrzów elektroniki użytkowej maszyn rolniczych © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy