Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Głębosz własnej konstrukcji. Ile kosztowała jego budowa?

Dodano: 28.07.2023
Głębosz_Tomasz_Kuchta_© Traktor24.pl
Ile kosztowało wykonanie głębosza 5-łapowego we własnym zakresie? fot. Tomasz Kuchta

Ceny nowych maszyn mogą niejednego rolnika przyprawić o zawroty głowy. Co więc mają zrobić średniej wielkości gospodarstwa, nie chcące wydawać dużych środków na zakupy? Odpuścić inwestycje, a może niezbędne maszyny próbować zbudować własnymi rękoma? Tę drugą opcję wybrał Jarosław Bandosz, gospodarz z okolic Krasnegostawu na Lubelszczyźnie.

Głębsze spulchnienie gleby z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków, o czym świadczą wszelkiego rodzaju głębosze, czy pługi dłutowe znajdujące się w ofercie niemal każdego producenta maszyn rolniczych.

Był Zetor by Pininfarina jest by Vax-Machine

Sprzedaż nowych ciągników spada z miesiąca na miesiąc i dealerzy poszukują sposobów, aby zwrócić uwagę na oferowane przez nich traktory. Firma Inter-Vax ze Żnina na targach Agro-Tech 2023 zaskoczyła kolorystyką ciągników Zetor. Zdaniem wielu zwiedzających wystawę w Minikowie k. Bydgoszczy, Zetor by Pininfarina pokazany w odsłonie by Vax-Machine, był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Czytaj dalej

Głębosz uszyty na miarę

W gospodarstwie Jarosława Bandosza głównym koniem pociągowym jest Zetor 12045 i to właśnie pod ten traktor rolnik postanowił zaprojektować i wykonać maszynę do głębokiej uprawy. Rolnik tę konstrukcję nazywa głęboszem, jednak elementy robocze w niej zastosowane  w pierwszej kolejności przywodzą nam na myśl popularne pługi dłutowe.

Przy projekcie głębosza czynny udział brała małżonka rolnika będąca projektantką biegle posługującą się AutoCADem. Jak zaznacza gospodarz, jest to konstrukcja jedyna w swoim rodzaju, bowiem na rynku nie ma maszyn 4-zębowych.

Ceny takich maszyn bez problemu sięgają pułapu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ile udało się zaoszczędzić na wykonaniu głębosza we własnym zakresie?

Solidna i perspektywiczna konstrukcja

Do budowy maszyny wykorzystana została stal S355, a ramę główną wykonano z blachy o wymiarach 150×150 ze ścianką o grubości 10 mm. Choć maszyna w przeważającej większości została stworzona w przydomowym garażu, to niektóre jej elementy rolnik zdecydował się zakupić jako gotowe.

Głębosz2_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Głębosz wyposażony jest w podwójny wał daszkowy, który ma odpowiednio zagęścić wierzchnią warstwę gleby po przejeździe fot. Tomasz Kuchta

– Takie części jak elementy robocze ciężko byłoby wykonać we własnym zakresie, dlatego też postawiłem na sprawdzone rozwiązania i w tym wypadku kupiłem długa i skrzydełka podcinające od renomowanego producenta. Kupione zostały także pierścienie, z który później zbudowałem podwójny wał daszkowy – zaznacza Jarosław Bandosz.

7 tys. zł – 

tyle w przybliżeniu wyniósł koszt budowy głębosza, nie wliczając w to własnej pracy rolnika.

Najczęściej spotykany w przypadku pługów dłutowych wał kolczasty został w tym wypadku zastąpiony podwójnym wałem daszkowym, który zdaniem rolnika dużo lepiej sprawdza się przy zagęszczaniu gleby po przejeździe.

Finalnie maszyna waży ok. 800-900 kg, a koszt jej budowy wyniósł ok. 7 tys. zł. Co ważne, Bandosz nie wlicza w to kosztów swojej pracy, a jedynie koszt zakupu materiałów niezbędnych do budowy głębosza.

Czy Zetor 12045 daje radę?

Pierwsze prace polowe maszyna ma już za sobą, na lżejszych stanowiskach Zetor 12045 radził sobie z nią przy głębokości roboczej sięgającej nawet 55 cm. Z kolei na polach bardziej wymagających ciągnik odczuwał już duży opór przy głębokości 40 cm. Dlatego też rolnik zaznacza, iż jego zdaniem optymalnie by było, aby z głęboszem współpracował ciągnik o mocy ok. 160 KM.

Głębosz3_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Elementy robocze takie jak dłuta, skrzydełka podcinające, czy pierścienie do wału trudno wykonać we własnym zakresie, dlatego zostały zakupione jako elementy gotowe fot. Tomasz Kuchta

– Gdybym dziś konstruował tę maszynę, to być może zwiększyłbym nieco rozstaw między łapami, obecnie wynosi on ok. 55 cm, a widzę że dzięki bocznym skrzydełkom i tak cała powierzchnia jest należycie spulchniona – podsumowuje Bandosz.

Z planów na przyszłość gospodarz chciałby zamontować na głęboszu siewnik do poplonów. Wówczas przy jednym przejeździe mógłby wykonać zarówno głęboką uprawę, jak również wysiew poplonu.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy