Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Głębosz własnej konstrukcji. Ile kosztowała jego budowa?

Dodano: 28.07.2023
Głębosz_Tomasz_Kuchta_© Traktor24.pl
Ile kosztowało wykonanie głębosza 5-łapowego we własnym zakresie? fot. Tomasz Kuchta

Ceny nowych maszyn mogą niejednego rolnika przyprawić o zawroty głowy. Co więc mają zrobić średniej wielkości gospodarstwa, nie chcące wydawać dużych środków na zakupy? Odpuścić inwestycje, a może niezbędne maszyny próbować zbudować własnymi rękoma? Tę drugą opcję wybrał Jarosław Bandosz, gospodarz z okolic Krasnegostawu na Lubelszczyźnie.

Głębsze spulchnienie gleby z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków, o czym świadczą wszelkiego rodzaju głębosze, czy pługi dłutowe znajdujące się w ofercie niemal każdego producenta maszyn rolniczych.

Był Zetor by Pininfarina jest by Vax-Machine

Sprzedaż nowych ciągników spada z miesiąca na miesiąc i dealerzy poszukują sposobów, aby zwrócić uwagę na oferowane przez nich traktory. Firma Inter-Vax ze Żnina na targach Agro-Tech 2023 zaskoczyła kolorystyką ciągników Zetor. Zdaniem wielu zwiedzających wystawę w Minikowie k. Bydgoszczy, Zetor by Pininfarina pokazany w odsłonie by Vax-Machine, był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Czytaj dalej

Głębosz uszyty na miarę

W gospodarstwie Jarosława Bandosza głównym koniem pociągowym jest Zetor 12045 i to właśnie pod ten traktor rolnik postanowił zaprojektować i wykonać maszynę do głębokiej uprawy. Rolnik tę konstrukcję nazywa głęboszem, jednak elementy robocze w niej zastosowane  w pierwszej kolejności przywodzą nam na myśl popularne pługi dłutowe.

Przy projekcie głębosza czynny udział brała małżonka rolnika będąca projektantką biegle posługującą się AutoCADem. Jak zaznacza gospodarz, jest to konstrukcja jedyna w swoim rodzaju, bowiem na rynku nie ma maszyn 4-zębowych.

Ceny takich maszyn bez problemu sięgają pułapu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ile udało się zaoszczędzić na wykonaniu głębosza we własnym zakresie?

Solidna i perspektywiczna konstrukcja

Do budowy maszyny wykorzystana została stal S355, a ramę główną wykonano z blachy o wymiarach 150×150 ze ścianką o grubości 10 mm. Choć maszyna w przeważającej większości została stworzona w przydomowym garażu, to niektóre jej elementy rolnik zdecydował się zakupić jako gotowe.

Głębosz2_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Głębosz wyposażony jest w podwójny wał daszkowy, który ma odpowiednio zagęścić wierzchnią warstwę gleby po przejeździe fot. Tomasz Kuchta

– Takie części jak elementy robocze ciężko byłoby wykonać we własnym zakresie, dlatego też postawiłem na sprawdzone rozwiązania i w tym wypadku kupiłem długa i skrzydełka podcinające od renomowanego producenta. Kupione zostały także pierścienie, z który później zbudowałem podwójny wał daszkowy – zaznacza Jarosław Bandosz.

7 tys. zł – 

tyle w przybliżeniu wyniósł koszt budowy głębosza, nie wliczając w to własnej pracy rolnika.

Najczęściej spotykany w przypadku pługów dłutowych wał kolczasty został w tym wypadku zastąpiony podwójnym wałem daszkowym, który zdaniem rolnika dużo lepiej sprawdza się przy zagęszczaniu gleby po przejeździe.

Finalnie maszyna waży ok. 800-900 kg, a koszt jej budowy wyniósł ok. 7 tys. zł. Co ważne, Bandosz nie wlicza w to kosztów swojej pracy, a jedynie koszt zakupu materiałów niezbędnych do budowy głębosza.

Czy Zetor 12045 daje radę?

Pierwsze prace polowe maszyna ma już za sobą, na lżejszych stanowiskach Zetor 12045 radził sobie z nią przy głębokości roboczej sięgającej nawet 55 cm. Z kolei na polach bardziej wymagających ciągnik odczuwał już duży opór przy głębokości 40 cm. Dlatego też rolnik zaznacza, iż jego zdaniem optymalnie by było, aby z głęboszem współpracował ciągnik o mocy ok. 160 KM.

Głębosz3_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Elementy robocze takie jak dłuta, skrzydełka podcinające, czy pierścienie do wału trudno wykonać we własnym zakresie, dlatego zostały zakupione jako elementy gotowe fot. Tomasz Kuchta

– Gdybym dziś konstruował tę maszynę, to być może zwiększyłbym nieco rozstaw między łapami, obecnie wynosi on ok. 55 cm, a widzę że dzięki bocznym skrzydełkom i tak cała powierzchnia jest należycie spulchniona – podsumowuje Bandosz.

Z planów na przyszłość gospodarz chciałby zamontować na głęboszu siewnik do poplonów. Wówczas przy jednym przejeździe mógłby wykonać zarówno głęboką uprawę, jak również wysiew poplonu.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000