Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kosiarka Kuhn imponująca nie tylko wydajnością

Dodano: 28.05.2023
Kuhn kosiarka FC 13460 o szerokości roboczej 13,4 m
Kosiarce Kuhn FC 13460 w układaniu szerokiego wału zielonki nie przeszkadzają szerokie koła. Oś teleskopowa pozwala je bowiem hydraulicznie rozsunąć z rozstawu 3 na 4,2 m. Wtedy wewnętrzna przestrzeń pomiędzy nimi wzrasta z 1,8 do 3 m © Kuhn

Kosiarka Kuhn FC 13460 RA, to patrząc pod kątem listew tnących właściwie cztery maszyny w jednej, a w połączeniu z kosiarką przednią, to nawet pięć. Ten “imponujący motyl” w jednym przejeździe wykasza pas zielonki o szerokości nawet 13,4 m, który może układać pośrodku w rzędzie 3-metrowym. Pozwala na to teleskopowa oś jezdna maszyny.

Do pracy z tym zestawem potrzebny jest ciągnik o mocy minimum 260 KM. Co ważne, po złożeniu do pozycji transportowej maszyna Kuhn FC 13460 RA ma szerokość 3 i wysokość 4 m. Można więc poruszać się nią bez dodatkowych zezwoleń po drogach publicznych.

Kuhn kosiarka FC 13460 w transporcie
Po złożeniu do pozycji transportowej kosiarka Kuhn FC 13460 RA ma szerokość 3 i wysokość 4 m © Kuhn

Belki tnące Optidisc Elite

W kosiarce Kuhn FC 13460 RA z dwukołowym podwoziem jezdnym montowane są 4 belki tnące Optidisc Elite z zawieszeniem hydropneumatycznym Lift-Control. Każda z nich ma szerokość 2,6 m, czyli w sumie mają 10,4 m. Kuhn proponuje do tej maszyny kosiarkę przednią FC 3125DF o szerokości roboczej 3,1 m lub FC 3525DF o szerokości roboczej 3,5 m.

13,4 m – 

to maksymalna szerokość robocza zestawu kosiarki tylnej Kuhn FC 13460 RA w połączeniu z kosiarką przednią Kuhn FC 3125DF lub FC 3525DF

Po ustawieniu szerokości roboczej na maksymalne 13,4 m zakładka pomiędzy kosiarką przednią FC 3125DF a wewnętrznymi tylnymi listwami tnącymi wynosi 5 cm po każdej stronie. Jeżeli dla kogoś to zbyt mała wartość, to może wybrać kosiarkę przednią Kuhn 3525DF i obszar dublowania koszenia będzie wtedy wynosił 25 cm. Oczywiście przy minimalnej szerokości koszenia 12,4 m, zakładki są większe i wynoszą odpowiednio 55 i 75 cm.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Pokrywanie się obszarów cięcia dotyczy nie tylko listew tnących maszyny przedniej i tylnej, ale również sąsiadujących ze sobą dysków. Pozwala na to specjalny kształt czołowej części belki tnącej i wysunięte do przodu ułożyskowanie dysków tnących. Dzięki temu koszenie w trudnych warunkach glebowo-wilgotnościowych nie jest przeszkodą. Jak zapewnia producent, belka tnąca Optidisc Elite poradzi sobie w nich bezproblemowo.

Z kondycjonerem i przenośnikiem taśmowym

Kosiarka Kuhn FC 13460 RA wyposażona w zgniatacz pokosu z metalowymi palcami pozwala przyspieszyć schnięcie skoszonego materiału. Intensywność jego pracy można zmieniać poprzez regulację osłony i obrotów. – W niespełna 3 minuty można zmniejszyć prędkość obrotową rotora do pracy z delikatnymi roślinami jak lucerna lub kończyna – informuje Kuhn.

16 ha – 

taką wydajność można uzyskać pracując zestawem kosiarki tylnej Kuhn FC 13460 RA z przednią FC 13460 RA lub 3525DF z prędkością 12 km/h

Koszony materiał może być układany pośrodku maszyny. Pozwala na to użycie dwóch przenośników taśmowych z pasami o szerokości 1 m. Szerokość układanego rzędu zielonki może być regulowana w zakresie 1,8-3 m. Prędkość posuwu taśm można dostosowywać na bieżąco do wielkości zbieranego plonu i prędkości koszenia z poziomu kabiny ciągnika.

Co ważne, w układaniu szerokiego wału zielonki nie przeszkadzają szerokie koła 600/50-22,5 podwozia jezdnego kosiarki. Oś teleskopowa pozwala je bowiem hydraulicznie rozsunąć z rozstawu 3 na 4,2 m. Wtedy wewnętrzna przestrzeń pomiędzy nimi wzrasta z 1,8 do 3 m. Niejako przy okazji szerokiego rozstawu kół kosiarki Kuhn FC 13460 RA zwiększeniu ulega jej stabilność w czasie zawracania na np. uwrociach. Ponadto nie dochodzi do podążania kół maszyny w śladach kół ciągnika, co eliminuje podwójne ugniatanie podłoża.

Kuhn kosiarka FC 13460_oś obrotu zaczepu
Cofnięcie punktu obrotu zaczepu przełożyło się na łatwiejsze manewrowanie szerokim zestawem © Traktor24

Pełna władza operatora nad kosiarką

Operator ciągnika zagregowanego z kosiarką Kuhn FC 13460 RA oraz dobranym do niej modelem maszyny przedniej, zarządza nimi w pełni z poziomu dżojstika CCI A3 ISOBUS i terminala zgodnego z tym standardem. Może to być monitor CCI 1200 lub CCI 1800, albo dowolny ciągnika zgodny z ISOBUS.

8,5 t – 

tyle wynosi masa kosiarki Kuhn FC 13460 RA z kondycjonerami palcowymi i przenośnikami taśmowymi

Rozwiązaniem zasługującym na pochwałę jest dżojstik CCI A3 ISOBUS. Wyświetlane w jego okienkach ikony pozwalają m.in. aktywować funkcje start i stop, sterować przenośnikami taśmowymi, regulować odciążenie belki tnącej Lift-Control i niezależnie od siebie podnosić zespoły robocze. Intuicyjne ikony funkcji roboczych ułatwiają również rozpoczęcie pracy z kosiarką Kuhn FC 13460 RA przez nowego operatora.

Kuhn kosiarka FC 13460 praca bez przenośników tasmowych
Kiedy przenośniki taśmowe nie pracują powstaje 5 rzędów zielonki – włącznie z tworzonym przez kosiarkę przednią © Traktor24
Kuhn zestaw kosiarek tylnych FC 13460 z przednią 3525 DF
Operator ciągnika zagregowanego z kosiarką Kuhn FC 13460 RA oraz dobranym do niej modelem maszyny przedniej, zarządza nimi w pełni z poziomu dżojstika CCI A3 ISOBUS i terminala zgodnego z tym standardem © Traktor24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT