Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Rekordowo gorący lipiec i trudne żniwa 2023

Dodano: 16.09.2023
Kombajn John Deere X9 może osiągnąć wydajność 100 ton ziarna na godzinę pracy © John Deere
Kombajn John Deere X9 może osiągnąć wydajność 100 ton ziarna na godzinę pracy © John Deere

Według naukowców NASA z Goddard Institute for Space Studies, lipiec 2023 roku był najgorętszym miesiącem w historii wykonywania pomiarów temperatur na Ziemi. Co to oznacza dla rolników? Niestety wiele problemów takich jak susze i gwałtowne zjawiska pogodowe. Takie ekstrema klimatyczne sprawiają, że przedsiębiorcy rolni poszukują wydajnego i dobrego sprzętu. Jaki wybrali na żniwa 2023 w jednym z dużych gospodarstw w woj. zachodniopomorskim?

W firmie Rol-Pol z powiatu stargardzkiego, która od 30 lat zajmuje się nasiennictwem zbóż i roślin strączkowych, w żniwa 2023 postawili na kombajn John Deere X9. Maszyna ta ma wydajność wynoszącą 100 ton ziarna na godzinę pracy.

Jak Zetor uratował Ursusa

Dziś po dawnej potędze Ursusa nie ma już śladu. Choć zostały po nim dziesiątki tysięcy ciągników, które dosłownie zaorały Polskę i nadal dzielnie służą, są tylko dawnym wspomnieniem legendy. Jednak czy na pewno legendy? No dajcie już spokój z tymi baśniami, bo to Zetor uratował cztery litery Ursusowi.
Czytaj dalej

Decyzja – kupujemy X9

– Współpracujemy ze wszystkimi hodowlami roślin rolniczych, eksportujemy częściowo nasze produkty, sprzedajemy rocznie około 5-7 tys. ton nasion wszystkich gatunków i odmian – w sumie około 30-40 odmian zbóż i roślin strączkowych. Gospodarstwo w tej chwili ma 1850 ha częściowo na własność, a częściowo w dzierżawie. Dlatego zależało nam na znalezieniu maszyny gwarantującej efektywność. Zdecydowaliśmy się na kombajn serii X9 John Deere, ponieważ system młócenia, w jaki został wyposażony nie łamie i nie uszkadza ziaren i to jest głównym naszym celem. Wartość widzimy też w tym, że zmniejsza nam się załoga, musimy przechodzić na coraz wydajniejsze maszyny. I właśnie dlatego tym roku zapadła decyzja, żeby kupić kombajn X9. Na razie jesteśmy zadowoleni i z tego co ten kombajn młóci, i w ogóle z wydajności i jakości pracy – opisuje Bogdan Rataj, prezes firmy Rol-Pol.

Kamery monitorujące stan ziarna

W kombajnie John Deer serii X9 jednym z najważniejszych systemów jest Combine Advisor. Wchodzące w jego skład kamery zamontowane w maszynie na bieżąco monitorują stan zbieranego ziarna. W przypadku nadmiaru niedomłotów, kombajn automatycznie zmienia ustawienia, aby zmniejszyć ich ilość.

Bogdan Rataj, prezes firmy Rol-Pol.
Bogdan Rataj, prezes firmy Rol-Pol © John Deere

Kombajny X9 gwarantują nam, że zbierane ziarno jest bardzo dobrej jakości. Tego ziarna uszkodzonego w zbiorniku jest minimalna ilość, w zakresie 0,2-0,5 procenta. Kolejna ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to ziarno zbierane kombajnami rotorowymi z serii X9 wykazuje wyższą zdolność kiełkowania, czyli możemy przy sprzedaży takiego materiału uzyskać większy zysk – dodaje Bogdan Rataj.

Trudne żniwa 2023

– Ten rok był naprawdę bardzo trudny, specyficzny. Krótkie okna pogodowe powodowały, że kombajny wyjeżdżały w pole bardzo często późnym popołudniem, ale zjeżdżać już musiały do bazy do gospodarstwa o godzinie 19/20, bo później nie dało się pracować – potwierdza Mateusz Janicki, specjalista ds. Maszyn Żniwnych w John Deere Polska.

– Kombajny X9 gwarantują nam, że zbierane ziarno jest bardzo dobrej jakości. Tego ziarna uszkodzonego w zbiorniku jest minimalna ilość, w zakresie 0,2-0,5 procenta - mówi Bogdan Rataj, prezes firmy Rol-Pol © John Deere
– Kombajny X9 gwarantują nam, że zbierane ziarno jest bardzo dobrej jakości. Tego ziarna uszkodzonego w zbiorniku jest minimalna ilość, w zakresie 0,2-0,5 procenta – mówi Bogdan Rataj, prezes firmy Rol-Pol © John Deere
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem