Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Wystartowały Manewry Łąkowe Samasz 2023

Dodano: 15.05.2023
Samasz kosiarka KT341
Kosiarki Samasz serii KT zasługują na uwagę z powodu możliwości transportu w 3 pozycjach: w pionie z tyłu, w pionie z boku lub poziomo z tyłu ciągnika © Traktor24

Nasz największy producent maszyn do zbioru zielonek wystartował z serią pokazów pod nazwą Manewry Łąkowe. Pierwsze odbyły się 14 maja w Bełczu Małym w woj. dolnośląskim. Pracowały maszyny Samasz pozwalające zamknąć cykl zbioru zielonki od koszenia do powstania wałów przygotowanych do zbioru przez prasę, przyczepę samozbierającą lub sieczkarnię samojezdną.

Naszą uwagę przyciągnęły kosiarki dolnonapędowe z dwoma rodzajami listew tnących produkcji własnej Samasz. To konstrukcja skręcana LiteCut i spawana PerfectCut.

Samasz kosiarka z zawieszeniem centralnym
Zawieszenie centralne kosiarki Samasz serii KT pozwala skutecznie kopiować koszoną powierzchnię użytku zielonego © Traktor24

Kosiarka z listwą tnącą PerfectCut

Jedną z kosiarek pracujących podczas Manewrów Łąkowych, która zbudowana została w oparciu o listwę tnącą PerfectCut był model Samasz KT341. To maszyna z zawieszeniem centralnym, która ma możliwość kopiowania terenu w zakresie plus/minus 18 stopni. Za jej odciążenie podczas pracy odpowiadają standardowo dwie sprężyny. Opcjonalnie dostępne jest odciążenie hydropneumatyczne. O zaletach tego rozwiązania przeczytasz w artykule „Wszystko o odciążeniu hydropneumatycznym kosiarki Samasz”.

Bezstopniowa regulacja wysokości koszenia odbywa się w zakresie od 4,5 do 7 cm. Ponadto można zastosować płozy pojedyncze zwiększające ten parametr do 6-9 cm lub podwójne do 8-12 cm. Szerokość pozostawianego wału zielonki wynosi ok. 2,45 m. Do pracy z kosiarką KT341 o masie wynoszącej ok. 1,1 t potrzebny jest ciągnik o mocy od 90 KM.

Samasz listwa tnąca PerfectCut posiada wymienne nakładki trudnościeralne
Listwa tnąca PerfectCut posiada od spodu nakładki trudnościeralne ze stali borowej © Traktor24

Kosiarki Samasz serii KT zasługują na uwagę z powodu możliwości transportu w 3 pozycjach: w pionie z tyłu, w pionie z boku lub poziomo z tyłu ciągnika. To ostatnie rozwiązanie można wykorzystać na krótkim dystansie podczas przejeżdżania z jednej łąki na drugą. Pozwala ono uniknąć zahaczania o gałęzie drzew.

Listwa tnąca PerfectCut to flagowy produkt firmy Samasz. – To najlepsze rozwiązanie tego typu na świecie. Listwę PerfectCut produkujemy nie tylko do naszych kosiarek. Jej zalety doceniły firmy McHale i Maschio Gaspardo. Dlatego ich kosiarki mają również montowane listwy tnące PerfectCut – podkreśla Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej Samasz.

PerfectCut jest konstrukcją spawaną, co gwarantuje jej dużą sztywność. Producent obrazowo podaje, że solidny zespół napędowy schowany jest, jak gdyby w skarbcu. Listwa ta posiada od spodu nakładki trudnościeralne ze stali borowej. Po ich wytarciu wystarczy je wymienić na nowe i można pracować dalej.

Samasz kosiarka z listwą tnącą LiteCut
Listwa tnąca LiteCut montowana jest w kosiarkach Samasz serii Samba © Traktor24

Kosiarka z listwą tnącą Lite Cut

Listwa tnąca LiteCut została zbudowana z myślą o pracy w mniejszych gospodarstwach. To lekka konstrukcja o niewielkiej masie, która sprawdzi się na łąkach podmokłych oraz w terenach górzystych. W listwy tnące LiteCut wyposażane są kosiarki dolnonapędowe Samasz serii Samba. W Bełczu Małym podczas pokazu pracowała jej wersja o szerokości roboczej 2,8 m.

Kosiarka dyskowa Samba 280 z zawieszeniem bocznym ma możliwość kopiowania terenu w zakresie plus/minus 30 stopni. Za jej odciążenie podczas pracy odpowiada sprężyna. Bezstopniowa regulacja wysokości koszenia odbywa się w zakresie od 4 do 7 cm. Ponadto można zastosować płozy wysokiego koszenia zwiększające miejsce cięcia roślin o 2 / 2,5 lub 3 cm. Szerokość pozostawianego wału zielonki wynosi 2,25 m Do pracy z Sambą 280 o masie ok. 0,5 t potrzebny jest ciągnik o mocy od 60 KM.

Zetor Proxima CL 90 z silnikiem Stage III pracujący z kosiarką Samasz Samba 280
Z kosiarką Samba 280 pracował Zetor Proxima CL 90. Trudno w to uwierzyć, ale ostatnie sztuki tych ciągników (nowych) są jeszcze dostępne u dilerów Zetora z silnikami spełniającymi normę emisji spalin Stage IIIB © Traktor24
Samasz przetrząsacz P8-890
Do rozrzucenia skoszonej trawy użyto m.in. przetrząsacza 8-wirnikowego P8-890. Mała średnica wirników ułatwia pobieranie zielonki, co przekłada się na wysoką jakość przetrząsania © Traktor24
Samasz Manewry Łąkowe 2023 w Bełczu Małym
Manewry Łąkowe Samasz 2023 w Bełczu Małym otworzył Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej Samasz. Zostały one zorganizowane przy współudziale firm Zetor i Agromep © Traktor24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy