Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Claas, AgXeed i Amazone budują autonomiczny zestaw ciągnik-narzędzie

Dodano: 18.09.2023
Powstały już pierwsze systemy wykorzystywane podczas pracy zestawu autonomicznego ciągnik-narzędzie. To m.in. Amazone AutoTill dla kultywatorów © Amazone
Powstały już pierwsze systemy wykorzystywane podczas pracy zestawu autonomicznego ciągnik-narzędzie. To m.in. Amazone AutoTill dla kultywatorów, który wykrywa zatory i uszkodzenia elementów roboczych © Amazone

Ciągniki autonomiczne Agbot holenderskiej firmy AgXeed znane są już od kilku lat i możne je nawet już kupić w Polsce. Niewiele jednak zdziałają bez zagregowanego z nimi sprzętu. Dlatego tak ważny jest sojusz kilku producentów na rzecz rozwoju autonomicznego zestawu ciągnik-narzędzie. Na razie z firmą AgXeed porozumiały się firmy Claas i Amazone.

Sojusz firm Claas, AgXeed i Amazone nazwano „3A – advanced automation & autonomy” (3A – zaawansowana automatyzacja i autonomia). Ma on przyspieszyć rozwój, standaryzację i wprowadzanie na rynek częściowo lub w pełni autonomicznych zestawów ciągnik-narzędzie.

Ciągniki autonomiczne AgXeed w Polsce. Co potrafią te 156-konne roboty polowe?

  To się dzieje na naszych oczach. Jeszcze wczoraj informacje o traktorach-robotach były traktowane jak pieśń przyszłości, a dzisiaj można je po prostu kupić. Przykładem są ciągniki autonomiczne AgXeed, których dystrybutorem w naszym kraju jest firma Agrihandler.
Czytaj dalej

Roboty do pomocy

Niedobór wykwalifikowanych pracowników dotyka wielu regionów świata i jednocześnie napędza rozwój zautomatyzowanych i autonomicznych technologii w przemyśle oraz rolnictwie. Celem nie jest jednak tylko zastąpienie pracowników, ale również zapewnienie ich dostępności dla innych prac.

Współpraca Claas i Amazone z AgXeed przyspieszyła

Claas, AgXeed i Amazone już od dłuższego czasu współpracują w dziedzinie rozwoju autonomicznego zestawu ciągnika-narzędzie, na bazie robota polowego Agbot. – Claas i Amazone są mniejszościowymi inwestorami w holenderskiej firmie AgXeed. Poprzez sojusz 3A przedsiębiorstwa te jeszcze mocniej łączą swoje indywidualne kompetencje i jeszcze szybciej będą wprowadzać opracowywane technologie w życie – czytamy w komunikacie prasowym.

Horsch zrezygnował z ciągnika-robota i stawia na siewnik autonomiczny

Podczas spotkania dla dziennikarzy, które odbyło się w Niemczech na początku września 2023 r., Michael Horsch ogłosił zawieszenie projektu autonomicznego pojazdu na dwóch gąsienicach pod nazwą RO 1. Zamiast niego firma Horsch będzie rozwijała maszyny autonomiczne dedykowane do wykonywania konkretnych prac, takie jak siewnik RO G 500.
Czytaj dalej

AgXeed Box

– W ramach sojuszu 3A wspólnie opracowaliśmy AgXeed Box, czyli technologię, która za pomocą ustandaryzowanego interfejsu ISOBUS po raz pierwszy włącza ciągniki i narzędzia do procesu planowania i autonomicznej realizacji. Za pośrednictwem tego interfejsu narzędzia dołączane zyskują możliwość interakcji z robotami polowymi, Agbotami i ciągnikami w zakresie zautomatyzowanej lub autonomicznej optymalizacji procesów – czytamy w komunikacie prasowym.

Amazone AutoTill i Claas Autonomy connect

Powstały już pierwsze systemy wykorzystywane podczas pracy zestawu autonomicznego ciągnik-narzędzie. To m.in. Amazone AutoTill dla kultywatorów. Pozwala on dzięki czujnikom na narzędziu wykrywać zatory lub uszkodzenia elementów roboczych. Przestoje w pracy zostają więc zminimalizowane, a uszkodzenia nie pogarszają jakości pracy, bo są usuwane.

Drugi system wykorzystywane podczas pracy zestawu ciągnik-narzędzie to Claas Autonomy connect, który obejmuje cały proces planowania i realizacji w uprawie roli.

 

Prowadzone są już rozmowy z innymi producentami maszyn, którzy chcieliby dołączyć do sojuszu i tym samym aktywnie uczestniczyć w rozszerzaniu zakresu zastosowań zestawu autonomicznego ciągnik-narzędzie.

– Dzisiejsze zlecenia robocze dla ciągników i agregowanych z nimi narzędzi oprócz linii A-B lub konturów A-B mogą również zawierać mapy aplikacyjne. 3A idzie o krok dalej i umożliwia wstępne planowanie pod kątem optymalizacji procesów. Zawiera ono punkt rozpoczęcia i zakończenia przejazdów, a także specyficzne dla danego fragmentu pola sterowanie narzędziem – czytamy w komunikacie prasowym.

Różne drogi autonomii w rolnictwie

Przypominamy, że niedawno Michael Horsch, ogłosił zawieszenie projektu autonomicznego pojazdu na dwóch gąsienicach pod nazwą RO 1. Zamiast niego firma Horsch będzie rozwijała maszyny autonomiczne dedykowane do wykonywania konkretnych prac, takie jak siewnik RO G 500. Więcej tutaj.

Claas, AgXeed i Amazone zawarły sojusz na rzecz rozwoju autonomicznego zestawu ciągnik - narzędzie. Do czasu targów Agritechnica 2023 mają do nich dołączyć kolejni partnerzy © Amazone
Claas, AgXeed i Amazone zawarły sojusz na rzecz rozwoju autonomicznego zestawu ciągnik – narzędzie. Do czasu targów Agritechnica 2023 mają do nich dołączyć kolejni partnerzy © Claas
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą