Czytaj dalej
– Dzięki uprzejmości firmy Claas i jej dealera firmy Roltex w zeszłym roku miałem okazję przetestować sieczkarnię samojezdną Claas Jaguar 960 z technologią Shredlage podczas zbioru kukurydzy. W ciągu miesiąca po otwarciu przygotowanego z takiej sieczki silosu, zauważyłem wzrost wydajności mleka i zawartości w nim tłuszczu. To efekt poprawy struktury paszy, z której usunęliśmy słomę. Zawarte w niej włókno zastąpiła sieczka z kukurydzy pozyskana w technologii długiego cięcia Shredlage – wyjaśnia Arkadiusz Bujalski z Motwicy w woj. lubelskim.
W czasie zbioru 30 ha kukurydzy na kiszonkę wartość cięcia została ustawiona na zakres 16-28 mm, a jej regulacja odbywała się automatycznie dzięki czujnikowi suchej masy. Powodem było duże zróżnicowanie stanu kukurydzy na różnych polach, a nawet w ich ramach.
to kwota rocznego przychodu ze sprzedaży mleka mającego o 0,2% więcej tłuszczu dzięki technologii Shredlage zastosowanej w gospodarstwie Arkadiusza Bujalskiego.
Rolnik wyliczył, że dzięki wzrostowi zawartości tłuszczu w mleku o 0,2% i uzyskaniu z tego tytułu ceny wyższej, w ciągu roku może zarobić na jego sprzedaży dodatkowe 29 tys. zł. Wyliczenia oparte są na produkcji rocznej bliskiej 700 tys. l mleka.
– W lutym 2024 r. wróciliśmy do skarmiania kiszonki z kukurydzy pozyskanej tradycyjną metodą krótkiego cięcia i wydajność mleczna krów spadła o średnio 1,5-2 l dziennie od krowy. Powodem był powrót do dawki pokarmowej słomy. Wtedy z bratem i rodzicami postanowiliśmy kupić sieczkarnię Claas Jaguar 950 z technologią Shredlage. Mamy ją odebrać przed tegorocznymi zbiorami kukurydzy na kiszonkę. Będzie wykorzystana również w usługach, które wykonujemy od 10 lat na coraz większą skalę – dodaje Arkadiusz Bujalski.
W sieczkarniach Claas Jaguar pracujących w ramach technologii Shredlage montowany jest corncracker Shredlage. To dwa walce pracujące przeciwbieżnie z różnymi prędkościami. Wyróżniają je zęby o specjalnym profilu. Claas posiada patent na to rozwiązanie, które zostało wynalezione w USA. Zbierana masa roślinna jest cięta na odcinki 20 – 30 mm oraz rozwarstwiana i rozszarpywana/strzępiona (ang. shredlage) wzdłuż włókien. Właśnie takie kondycjonowanie paszy wyróżnia technologię Shredlage od klasycznej.
– Zastosowanie tak pracujących walców o wyrafinowanym profilu powoduje intensywną obróbkę materiału roślinnego. Jest on nie tylko pocięty i zgnieciony, ale jeszcze postrzępiony. To przynosi konkretny efekt w żwaczu krowy. Zasiedlająca go flora bakteryjna ma dzięki temu do dyspozycji wielokrotnie większą powierzchnię biomasy. Namnaża się więc obficiej, lepiej wykorzystując węglowodany i białko roślinne paszy. Rośnie przez to strawność przetworzonej suchej masy. Przekłada się to na zwiększenie produktywności mlecznej krów oraz zawartości białka i tłuszczu. Hodowca może więc zredukować użycie koncentratów paszowych przy zwiększonej wydajności mlecznej oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować słomę, co przekłada się na znaczne potencjalne oszczędności – czytamy w komunikacie prasowym.
– Sieczkarnie Claas Jaguar produkowane od roku 2016 można doposażyć w technologię Shredlage. Starsze modele trzeba sprawdzić najlepiej po numerze fabrycznym, czy jest taka techniczna możliwość – podpowiada Andrzej Kulczyński, specjalista produktowy Claas Polska.