Mateusz Nawrot z ojcem Arkadiuszem i bratem Jakubem prowadzą gospodarstwo w miejscowości Kruszyna k. Częstochowy. Uprawiają ponad 500 ha w czym w dużej mierze pomaga sprzęt firm Claas oraz Horsch. Wybór do programu „Super Rolnicy” ciągnika Claas Axion 810 Cmatic okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. – Mój ciągnik ze skrzynią Cmatic okazał się kluczem do zwycięstwa. W konkurencjach szybkościowych inne traktory ze skrzyniami bezstopniowymi zostawały w tyle – wspomina Mateusz Nawrot, zwycięzca programu „Super rolnicy”.
Dlaczego rodzina Nawrotów postawiła na sprzęt marki Claas? Po pierwsze rozwój gospodarstwa powstałego po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej i przybywające hektary spowodowały potrzebę poszukiwania wydajnych maszyn. Po drugie po zakupie w 2000 r. kombajnu Claas Mega 204, jego bezawaryjność i wydajność zbudowały zaufanie do tego producenta. Maszyna ta zbierała rocznie plony z ponad 1000 ha, a w rekordowym z prawie 1300 ha. Dlatego w 2006 r. kupiony został ciągnik Claas Ares 617 ATZ. Pracował z różnymi maszynami i nakręcił ponad 12 tys. godz. z jedną banalną awarią. Wymiany wymagał tylko pasek klinowy.
tyle godzin przepracował prawie bezawaryjnie Claas Ares 617 ATZ. W tym czasie wymiany wymagał tylko pasek klinowy.
Po tak pozytywnych doświadczeniach nie dziwią kolejne zakupy ciągników i maszyn Claas. Obecnie w gospodarstwie Nawrotów pracują ciągniki Claas: Arion 620, Axion 820, Axion 810 Cmatic i Axion 930 Cmatic. Ponadto użytkowane są takie maszyny Claas jak: kombajn Tucano 440, ładowarka teleskopowa Scorpion 732 VP, prasa zwijająca Variant 460 RF oraz dwie przystawki do kukurydzy Corio Conspeed 6.75FC i Corio Conspeed Linear 5.75C. Rolnicy zaufali nie tylko koncernowi Claas, ale i jego dealerowi. – Kupujemy tylko u dealera Świerkot. Sprawny sprzęt plus dobry serwis spowodowały, że zostaliśmy wierni marce Claas – podkreśla Mateusz Nawrot.
Jesteśmy zwolennikami takich programów jak „Super Rolnicy”. Naszym zdaniem ich największą zaletą jest wpływ na poprawę wizerunku rolników w oczach mieszkańców miast. To często osoby prowadzące duże przedsiębiorstwa rolne wymagające wszechstronnych umiejętności – nie tylko związanych z rolnictwem.
Młody rolnik z miejscowości Kruszyna zakwalifikował się do programu „Super Rolnicy” wraz ze swoim kolegą Łukaszem Szczepaniakiem. To rolnik z pobliskiej miejscowości Grabówka, który z rodzicami uprawia 100 ha. Stworzyli oni duet „Traktor Fighters”. Zastanawiali się jakie ciągniki zabrać ze sobą do programu i ostatecznie postawili na mały i duży. Łukasz Szczepaniak wybrał traktor John Deere serii 5000, a Mateusz Nawrot wspomnianego Claasa Axiona 810 Cmatic.
– Wiedziałem, że jestem dobrym kierowcą ciągnika, ale chciałem się sprawdzić. Było jednak bardzo ciężko, co mnie zaskoczyło. Każda z konkurencji była wymagająca i nie sądziłem, że mój ciągnik tyle przejdzie. Był to dla niego prawdziwy test przetrwania i dał radę – mówi Mateusz Nawrot.
Na starcie programu „Super Rolnicy” stanęło 6 duetów ze swoimi ciągnikami. Zdjęcia trwały aż 2 tygodnie i realizowane były na lotnisku Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim. Uczestnicy startowali w wielu ciekawych konkurencjach i udowodnili, że ekscytujące wyścigi mogą odbywać się ciągnikami rolniczymi.
Rolnik startujący na traktorze Claas Axion 810 Cmatic wykorzystywał przede wszystkim możliwości jego bezstopniowej skrzyni przekładniowej. Podczas konkurencji wyścigowych ustawiał jej reakcję najszybszą, co pozwalało m.in. szybko zmieniać kierunek jazdy.
– W finale musieliśmy wiele razy zmienić kierunek jazdy. Mój Claas Axion zaskoczył mnie ultraszybką reakcją. Była ona tak gwałtowna, że po jeździe do tyłu i jej zmianie na jazdę do przodu przód ciągnika podniósł się na wysokość około pół metra. Działo się to tak szybko, że kamery tego nie uchwyciły. Podczas tej konkurencji jeździliśmy po dużych dziurach i wtedy bardzo przydało się zawieszenie osi przedniej Proactiv. Przydały nam się również kaski – dodaje Mateusz Nawrot.
O tajemnicę tak dobrej reakcji skrzyni przekładniowej Cmatic ciągnika Claas Axion zapytaliśmy specjalistę z Claas Polska. – W tej przekładni za wybór kierunku jazdy odpowiada oddzielne sprzęgło rewersu. Kierunek obrotów jest cały czas ten sam i nie ma znaczenia, w którą stronę jedzie ciągnik. Poruszając się do przodu lub do tyłu przekładnia ma zawsze identyczną sprawność. Kierunek jazdy nie ma znaczenia – wyjaśnia Krzysztof Gomolla, specjalista z Claas Polska.
tyle trwały zdjęcia do pierwszej polskiej edycji programu “Super Rolnicy”. Realizowane były na lotnisku Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim.
W ciągniku rolnika startującego na traktorze Claas Axion 810 Cmatic, podczas wyścigowych zmian kierunku jazdy, przeciążenia przyjmowało tylko sprzęgło rewersu. Nie było więc obaw o nadmierną eksploatację całej skrzyni biegów.
Mateusz Nawrot opowiedział nam również jak jego ciągnik spisuje się podczas pracy polowej. Poza wygodą jazdy Mateusz Nawrot zwrócił uwagę na małe zużycie paliwa wynikające z niskich obrotów silnika. – Porównując pracę traktora Claas Axion 820 ze skrzynią standardową z ciągnikiem Claas Axion 810 z przekładnią bezstopniową różnica jest ogromna. W Axionie 820 zbiornik paliwa wystarcza na dzień pracy, a w Axionie 810 na prawie dwa dni. Można powiedzieć, że przekładnia Cmatic myśli za operatora ustawiając nam odpowiednie obroty i prędkość pracy do obciążenia – podkreśla rolnik z miejscowości Kruszyna.