Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Z pomocą ciągnika Claas Axion 810 wygrał program Super Rolnicy. Pomogła skrzynia bezstopniowa Cmatic

Dodano: 27.11.2023
Mateusz Nawrot zwycięzca programu „Super rolnicy”. Rolnicy startowali na własnych traktorach. Mateusz zabrał ze sobą ciągnik Claas Axion 810 Cmatic © TRAKTOR24.pl
Mateusz Nawrot zwycięzca programu „Super Rolnicy”. Uczestnicy startowali na własnych traktorach. Mateusz zabrał ze sobą ciągnik Claas Axion 810 Cmatic © TRAKTOR24.pl

Wiadomo nie od dzisiaj, że rolnik również może być bohaterem programu telewizyjnego. Produkcja stacji TTV pod tytułem „Super Rolnicy” dodała do tego wizerunku ciągnik. Umiejętności prowadzenia tych pojazdów zdobyte podczas codziennych prac, przydały się w wymagających konkurencjach. Rolnicy startowali na własnych traktorach. Mateusz Nawrot zabrał ze sobą ciągnik Claas Axion 810 Cmatic.

Mateusz Nawrot z ojcem Arkadiuszem i bratem Jakubem prowadzą gospodarstwo w miejscowości Kruszyna k. Częstochowy. Uprawiają ponad 500 ha w czym w dużej mierze pomaga sprzęt firm Claas oraz Horsch. Wybór do programu „Super Rolnicy” ciągnika Claas Axion 810 Cmatic okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. – Mój ciągnik ze skrzynią Cmatic okazał się kluczem do zwycięstwa. W konkurencjach szybkościowych inne traktory ze skrzyniami bezstopniowymi zostawały w tyle – wspomina Mateusz Nawrot, zwycięzca programu „Super rolnicy”.

W tych kołach jest ciecz o masie 2,2 t. Bazą zostały opony Trelleborg

Napełnianie kół rolniczych cieczą ma tylu zwolenników ilu przeciwników. Jedno jest pewne – to najtańsza metoda balastowania ciągnika. Odwiedziliśmy rolnika, który widzi jeszcze więcej zalet związanych z pracą tak dociążonym traktorem. W żniwa 2023 roku do swojego ciągnika New Holland T 7030 kupił cztery nowe opony marki Trelleborg serii TM 800 w rozmiarach 540/65 R30 i 650/65 R42. Nie czekał długo i wszystkie napełnił niezamarzającym płynem.

Czytaj dalej

Zaczęło się od kombajnu Claas Mega 204

Dlaczego rodzina Nawrotów postawiła na sprzęt marki Claas? Po pierwsze rozwój gospodarstwa powstałego po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej i przybywające hektary spowodowały potrzebę poszukiwania wydajnych maszyn. Po drugie po zakupie w 2000 r. kombajnu Claas Mega 204, jego bezawaryjność i wydajność zbudowały zaufanie do tego producenta. Maszyna ta zbierała rocznie plony z ponad 1000 ha, a w rekordowym z prawie 1300 ha. Dlatego w 2006 r. kupiony został ciągnik Claas Ares 617 ATZ. Pracował z różnymi maszynami i nakręcił ponad 12 tys. godz. z jedną banalną awarią. Wymiany wymagał tylko pasek klinowy.

12 tys. – 

tyle godzin przepracował prawie bezawaryjnie Claas Ares 617 ATZ. W tym czasie wymiany wymagał tylko pasek klinowy.

Po tak pozytywnych doświadczeniach nie dziwią kolejne zakupy ciągników i maszyn Claas. Obecnie w gospodarstwie Nawrotów pracują ciągniki Claas: Arion 620, Axion 820, Axion 810 Cmatic i Axion 930 Cmatic. Ponadto użytkowane są takie maszyny Claas jak: kombajn Tucano 440, ładowarka teleskopowa Scorpion 732 VP, prasa zwijająca Variant 460 RF oraz dwie przystawki do kukurydzy Corio Conspeed 6.75FC i Corio Conspeed Linear 5.75C. Rolnicy zaufali nie tylko koncernowi Claas, ale i jego dealerowi. – Kupujemy tylko u dealera Świerkot. Sprawny sprzęt plus dobry serwis spowodowały, że zostaliśmy wierni marce Claas – podkreśla Mateusz Nawrot.

W gospodarstwie Nawrot Claas Ares 617 ATZ nakręcił ponad 12 tys. godz. z jedną banalną awarią. Wymiany wymagał tylko jeden pasek klinowy. W tle Ursus 902 w kolorze maszyn Claas © TRAKTOR24.pl
W gospodarstwie Nawrot Claas Ares 617 ATZ nakręcił ponad 12 tys. godz. z jedną banalną awarią. Wymiany wymagał tylko jeden pasek klinowy. W tle Ursus 902 w kolorze maszyn Claas © TRAKTOR24.pl

Program ocieplający wizerunek rolnika

Jesteśmy zwolennikami takich programów jak „Super Rolnicy”. Naszym zdaniem ich największą zaletą jest wpływ na poprawę wizerunku rolników w oczach mieszkańców miast. To często osoby prowadzące duże przedsiębiorstwa rolne wymagające wszechstronnych umiejętności – nie tylko związanych z rolnictwem.

Młody rolnik z miejscowości Kruszyna zakwalifikował się do programu „Super Rolnicy” wraz ze swoim kolegą Łukaszem Szczepaniakiem. To rolnik z pobliskiej miejscowości Grabówka, który z rodzicami uprawia 100 ha. Stworzyli oni duet „Traktor Fighters”. Zastanawiali się jakie ciągniki zabrać ze sobą do programu i ostatecznie postawili na mały i duży. Łukasz Szczepaniak wybrał traktor John Deere serii 5000, a Mateusz Nawrot wspomnianego Claasa Axiona 810 Cmatic.

– Wiedziałem, że jestem dobrym kierowcą ciągnika, ale chciałem się sprawdzić. Było jednak bardzo ciężko, co mnie zaskoczyło. Każda z konkurencji była wymagająca i nie sądziłem, że mój ciągnik tyle przejdzie. Był to dla niego prawdziwy test przetrwania i dał radę – mówi Mateusz Nawrot.

Na starcie programu „Super Rolnicy” stanęło 6 duetów ze swoimi ciągnikami. Zdjęcia trwały aż 2 tygodnie i realizowane były na lotnisku Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim. Uczestnicy startowali w wielu ciekawych konkurencjach i udowodnili, że ekscytujące wyścigi mogą odbywać się ciągnikami rolniczymi.

Gaśnica w ciągniku zawsze pod ręką. Pomysł jej zamontowania na przednim obciążniku spełnia to założenie w 100% © TRAKTOR24.pl
Gaśnica w ciągniku zawsze pod ręką. Pomysł jej zamontowania na przednim obciążniku spełnia to założenie w 100% © TRAKTOR24.pl

Pomagała szybka reakcja przekładni

Rolnik startujący na traktorze Claas Axion 810 Cmatic wykorzystywał przede wszystkim możliwości jego bezstopniowej skrzyni przekładniowej. Podczas konkurencji wyścigowych ustawiał jej reakcję najszybszą, co pozwalało m.in. szybko zmieniać kierunek jazdy.

–  W finale musieliśmy wiele razy zmienić kierunek jazdy. Mój Claas Axion zaskoczył mnie ultraszybką reakcją. Była ona tak gwałtowna, że po jeździe do tyłu i jej zmianie na jazdę do przodu przód ciągnika podniósł się na wysokość około pół metra. Działo się to tak szybko, że kamery tego nie uchwyciły. Podczas tej konkurencji jeździliśmy po dużych dziurach i wtedy bardzo przydało się zawieszenie osi przedniej Proactiv. Przydały nam się również kaski – dodaje Mateusz Nawrot.

O tajemnicę tak dobrej reakcji skrzyni przekładniowej Cmatic ciągnika Claas Axion zapytaliśmy specjalistę z Claas Polska. – W tej przekładni za wybór kierunku jazdy odpowiada oddzielne sprzęgło rewersu. Kierunek obrotów jest cały czas ten sam i nie ma znaczenia, w którą stronę jedzie ciągnik. Poruszając się do przodu lub do tyłu przekładnia ma zawsze identyczną sprawność. Kierunek jazdy nie ma znaczenia – wyjaśnia Krzysztof Gomolla, specjalista z Claas Polska.

2 tygodnie – 

tyle trwały zdjęcia do pierwszej polskiej edycji programu „Super Rolnicy”. Realizowane były na lotnisku Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim.

W ciągniku rolnika startującego na traktorze Claas Axion 810 Cmatic, podczas wyścigowych zmian kierunku jazdy, przeciążenia przyjmowało tylko sprzęgło rewersu. Nie było więc obaw o nadmierną eksploatację całej skrzyni biegów.

Cmatic jest oszczędny

Mateusz Nawrot opowiedział nam również jak jego ciągnik spisuje się podczas pracy polowej. Poza wygodą jazdy Mateusz Nawrot zwrócił uwagę na małe zużycie paliwa wynikające z niskich obrotów silnika. – Porównując pracę traktora Claas Axion 820 ze skrzynią standardową z ciągnikiem Claas Axion 810 z przekładnią bezstopniową różnica jest ogromna. W Axionie 820 zbiornik paliwa wystarcza na dzień pracy, a w Axionie 810 na prawie dwa dni. Można powiedzieć, że przekładnia Cmatic myśli za operatora ustawiając nam odpowiednie obroty i prędkość pracy do obciążenia – podkreśla rolnik z miejscowości Kruszyna.

Park maszynowy rodziny Nawrot oparty jest na traktorach firmy Claas © TRAKTOR24.pl
Park maszynowy rodziny Nawrot oparty jest na traktorach firmy Claas © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn